szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Feltehetőleg közönséges bűnözők rabolták el októberben az ENSZ és az Afrikai Unió közös szudáni missziójának magyar alkalmazottját, aki szerdán nyerte vissza szabadságát - közölte az MTI-vel csütörtökön telefonon a misszió kommunikációs igazgatója.

A misszió, az UNAMID szerda délután kapott értesítést a szudáni hatóságoktól arra vonatkozóan, hogy Papp Istvánt, akit a Dárfúr tartománybeli el-Fáser városból hurcoltak el, fogva tartói szabadon engedték, és már a szudáni hatóságok viselik gondját. A misszióban egyéni munkavállalóként dolgozó, nyugalmazott magyar alezredest egy Kutum nevű kis falutól 15 kilométerrel délre engedték szabadon. A szudáni hadsereg helikopteren el-Fáserbe szállította őt, ott orvosi vizsgálatnak vetették alá, majd gyorsan tovább szállították a fővárosba. Kartúmban az UNAMID vezetője, Ibrahim Gambari orvos professzor és a szudáni kormány képviselői fogadták. Ismét elvégeztek rajta egy orvosi vizsgálatot - mondta Kemal Saiki, hozzátéve, hogy tudomása szerint magyar kollégájuk jó egészségi állapotban van, és még mindig Kartúmban tartózkodik.

Az UNAMID továbbra sem tudja, hogy kik rabolták el Papp Istvánt. A tettesek soha nem azonosították magukat, és az első hónaptól eltekintve nem álltak elő semmilyen követeléssel. Az UNAMID kapcsolatban állt a magyar hatóságokkal is, információval látták el egymást, és több megbeszélést tartottak arról, hogy milyen eszközökkel lehetne elérni a fogoly kiszabadulását. Az UNAMID nem engedett bizonyos alapelvekből, abból, hogy Papp kiszabadítása érdekében nem szabad erőt alkalmazni, nem fizethető semmilyen váltságdíj, egyáltalán, elengedésének feltétel nélkülinek kell lennie, és elrablóit, fogva tartóit bűnözőknek kell tekinteni, ezért bíróság elé kell őket állítani. Papp kiszabadulásában a szudáni hatóságok játszották a fő szerepet - mondta az igazgató.

Az MTI kérdésére válaszolva megerősítette: igaz az az értesülés, miszerint az emberrablók kezdetben - az első hónapban - azt állították, hogy tettük mögött egy piramisjáték áll, amely tönkretett több helyi lakost Dárfúrban. Ez azonban csak az egyik mozgatóerő volt azok közül, amelyeket felhoztak. Később már nem ejtettek szót semmilyen követelésről. Elképzelhető, hogy ebben az emberrablási ügyben is az fordult elő, ami több hasonló esetben, hogy közönséges bűnözők ilyen-olyan politikai vagy ideológiai követeléssel állnak elő tettük igazolására, de ezekről  később kiderül, hogy csak ürügyül szolgáltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!