szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egyiptomi ellenzéki csoportok vasárnap este "pozitívnak" minősítették a hatalom képviselőivel az ország jövőjéről folytatott - mindeddig egyedülálló - tárgyalásaikat. Ugyanakkor úgy vélekedtek: azok nem teljesítették azt az igényüket, hogy teljes körű politikai átalakulás menjen végbe.

Az ellenzék egyik vezéralakjának számító, Nobel-békedíjas Mohamed el-Baradei megbízottja, Musztafa Naggar a tárgyalást összességében pozitívnak értékelte, de kijelentette, hogy ez még csak a kezdet volt. Elmondta, hogy teljes demokratikus átalakítást kértek az alelnöktől, nem részleges reformokat. Omar Szuleimán alelnök erre azt válaszolta, hogy a demokratikus átalakításának szakaszai vannak, de egyben megerősítette: a békés átmenet elkötelezett híve.

"Az emberek azt akarják, hogy az elnök mondjon le. A tiltakozás folytatódik, mert nincsenek garanciák, és a fő követelések nem teljesültek" - jelentette ki Naggar. A Muzulmán Testvériség egyik vezetője szerint a kormány "jó szándékot mutatott", de egyelőre igazi, konkrét változás nincs. A fő követelés, azaz Hoszni Mubarak elnök távozása nem teljesült. Szükség van az alkotmány megváltoztatására, a parlament feloszlatására, a politikai foglyok elengedésére, és a rendkívüli állapot feloldására. Amíg ez meg nem lesz, a fiatalok az utcákon maradnak, és ezzel párhuzamosan folytatódnak a tárgyalások - tette hozzá.

El Baradei, akit személy szerint nem hívtak meg, ésnem volt jelen a tárgyalásokon, később az amerikai NBC televíziónak azt mondta, hogy "a folyamat átlátszatlan. Senki sem tudja, hogy ki kivel tárgyal ebben a szakaszban... Az alelnök szervezi, a katonaság  is szervezi, és ez is része a problémának" - vélekedett.

A tiltakozó mozgalom központjának számító Tahrír téri fiatalok csoportjai vasárnap szövetséget kötöttek az Egyiptomi Forradalom Fiataljainak Koalíciója néven abból a célból, hogy közvetítsék álláspontjukat a rendszerrel tárgyaló politikusoknak és közéleti személyiségeknek - közölték egy vasárnapi sajtótájékoztatón.

Az egyiptomi külügyminiszter időközben figyelmeztette a külföldet, hogy ne avatkozzék bele az ország belügyeibe. Ahmed Abul Geit elmondta, hogy sok érdeklődő hívást kapott amerikai és más kollégáitól, és mindenkinek hangsúlyozta, hogy "az egyiptomi nép egészében elutasítja a külföldi diktátumokat". "Az olyan fogalmak ismételgetése, mint az azonnali átmeneti időszak arról tanúskodik, hogy nem ismerik az egyiptomi helyzetet és az alkotmányt" - jelentette ki.

Az új belügyminiszter biztonsági felelősökkel találkozva "korruptnak és túlzottan erőszakosnak" minősítette a rendőrséget. "Egy a néphez sokkal közelebb álló rendőrségre van szükség" - mondta.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!