szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Leállították a helyreállítási munkálatokat pénteken a fukusimai egyes számú atomerőmű két reaktorblokkjában a víz radioaktivitásának rendkívül magas szintje miatt.

Az erőművet működtető áramtermelő vállalat, a Tokyo Electric Power Co. (Tepco) közölte, hogy az egyes és a kettes reaktort körülvevő épület földszintjén találtak erősen radioaktív vizet. A rendkívül magas, a megengedett értéket tízezerszeresen meghaladó sugárzás miatt csütörtökön a hármas reaktorblokk turbinatermének alsó szintjén kellett megszakítani a munkát. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) és japán szakértők szerint a sugárzás szintjének ilyen nagymértékű megugrása abból adódhat, hogy maga a reaktor rongálódott meg. A Tepco viszont közölte, hogy nincs erre utaló jel vagy adat, inkább más berendezés, így a vezetékhálózat vagy a pihentető medence károsodása idézhette elő a radioaktivitás megemelkedését. A sugárszennyezett víz kiszivattyúzását megkezdték. 

A hármas reaktorban dolgozott csütörtökön az a három szakember, aki sugárfertőzést szenvedett. A technikusokat óránként 170 és 180 millisievert sugárzás érte, míg az erőműben dolgozók számára a maximálisan megengedett mennyiség 150 millisievert. Az egyikük cipőjében lévő víz elemzésekor derült ki, hogy rendkívüli mértékben megnövekedett a radioaktivitás szintje. A bétasugárzás miatt égési sérüléseket szenvedő technikusok közül kettőt kórházban kezelnek. Az erőmű alkalmazottai közül eddig 17-en szenvedtek sugárfertőzést. 

Kitazava Tosimi nemzetvédelmi miniszter pénteken közölte: megkezdték az előkészületeket arra, hogy édesvízzel hűtsék a legnagyobb problémát jelentő atomreaktorokat. Eddig tengervízzel hűtötték a reaktorblokkokat, ám a sós víz - amelynek korrodáló hatása jóval erősebb az édesvíznél - súlyosan megrongálhatja a belső rendszerek alkatrészeit. 

Az utóbbi néhány nap során részlegesen már édesvizet használtak a reaktorépületek hűtéséhez, hogy elkerüljék a helyzet további romlását a reaktorok hűtőrendszerében. A közeli víztározóból szállítottak édesvizet az atomerőműhöz, de ennek mennyisége nem elegendő, ezért amerikai szakértők javaslatára és a két ország fegyveres erejének aktív együttműködésével Jokoszukából hoznak majd édesvizet. 

Az Aszahi című újság a Tepco képviselőjére hivatkozva azt írta: legalább egy hónapra van szükség ahhoz, hogy a reaktorokat 100 Celsius fokra hűtsék le. A legnagyobb problémát a Tepco abban látja, hogy megrongálódhattak a reaktorok belső hűtését végző rendszerek. Ebből a szempontból nézve az egyes reaktor miatt fáj leginkább a szakértők feje, ugyanis a reaktor belseje 400 Celsius fokra hevült fel, miközben az üzemeltetési hőmérséklet nem haladhatja meg a 302 fokot. 

A japán rendőrség péntek reggeli statisztikája szerint 10 035 ember vesztette életét a március 11-én bekövetkezett, 9-es erősségű földrengés és a szökőár következtében. Az eltűntek száma 17 500, s félő, hogy többségük odaveszett a természeti csapásban. A legtöbben Mijagi és Ivate prefektúrában haltak meg, előbbiben mintegy hatezren, utóbbiban pedig 3000-en. Fukusima prefektúra veszteséglistáján 855 áldozat szerepel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!