szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Világszerte csökken a kivégzések és halálos ítéletek száma - derül ki az Amnesty International emberi jogi szervezetnek erről a büntetésfajtáról közzétett éves jelentéséből.

Tavaly 527 kivégzés vált ismertté, szemben az egy évvel korábbi 719-cel. Kínában a kivégzettek száma államtitoknak minősül, de szakértők szerint az ázsiai országban jóval több embert végeztek ki, mint a világ összes többi országában együttvéve. Mindenesetre a jelentés a kínai adatokat nem tartalmazza.

Az egy évvel korábbinál néggyel több országban, 23-ban végeztek ki embereket. "Sok országban halálbüntetéssel sújtják a kábítószerrel kapcsolatos és a gazdasági bűncselekményeket, a felnőttek által mindkét fél beleegyezésével létesített szexuális viszony bizonyos eseteit és az istenkáromlást, megsértve ezzel az alapvető emberi jogokat, amelyek csak a legsúlyosabb bűncselekmények esetében teszik lehetővé a halálos büntetést" - állapította meg az Amnesty International.

Kínában például - helyi sajtójelentések szerint - még mindig 55 bűncselekmény sújtható halálos ítélettel annak ellenére, hogy 13-mal csökkentették azok számát, amelyek esetében a büntetés kiszabható. A tavalyi kivégzések közül legalább 252 volt Iránban, minimum 60 Észak-Koreában, legalább 53 Jemenben, 46 az Egyesült Államokban, legalább 27 Szaúd-Arábiában, minimum 18 Líbiában és legalább 17 Szíriában. A számok zöme becsült, mert csak kevés ország tesz közzé hivatalos adatot.

Európában csak Fehéroroszországban volt két kivégzés

Miután 2009-ben először fordult elő, hogy Európában nem volt kivégzés, tavaly Fehéroroszországban két embernél végrehajtották a halálos büntetést.

Ami a kivégzések módját illeti, az a lefejezéstől az áramütésen, az akasztáson és a méreginjekción át az agyonlövésig terjed. 2010-ben legalább 2024 új halálos ítélet született, s az év végén világszerte minimum 17 833 volt azoknak a száma, akikre kimondták a halálos ítéletet. Pakisztánban továbbra is mintegy 8000 ilyen ember van annak ellenére, hogy Juszuf Raza Gilani miniszterelnök 2008-ban bejelentette: az összes halálos ítéletet életfogytiglani börtönbüntetésre kell átváltoztatni.

A legtöbb halálos ítéletet, 365-öt Pakisztánban szabták ki, míg Irakban legalább 279-et, Egyiptomban 185-öt és Nigériában legalább 151-et. A halálos ítéletet eltörlő országok száma azonban a 2001-es 108-ról 139-re emelkedett 2010-ben, miután Gabon is szakított ezzel a büntetésfajtával. Az év végén Dél-Korea, Libanon, Mali és Mongólia is közölte, hogy megfontolja a halálos ítélet eltörlését. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kevesebb embert ítéltek halálra Amerikában

2010-ben 12 százalékkal kevesebb embert végeztek ki az Egyesült Államokban mint 2009-ben, és az előző évekhez képest sokkal kevesebb vádlottat ítéltek halálra - derül ki egy halálbüntetés-ellenes csoport kedden nyilvánosságra hozott jelentéséből.

MTI Világ

A tetthelyen végezték ki a bűnöst

A tetthelyen végeztek ki egy emberölésben bűnösnek talált férfit Iránban szerdán. A 31 éves férfit Teherán északi részén akasztották fel - jelentette az IRNA hivatalos hírügynökség.

MTI Világ

Az AI megdöbbent az iráni kivégzésen

Az Amnesty International nemzetközi emberjogi szervezet keddi közleményében megdöbbenését fejezte ki az iráni Népi Mudzsahidek két aktivistájának előző napi kivégzése miatt.

MTI Világ

Idén már 66 embert végeztek ki Iránban

Iránban idén már 66 embert végeztek ki, ami annak a jele, hogy Teheránról lepereg a nemzetközi tiltakozás - mondta szerdán az ENSZ emberi jogi főbiztosa.

MTI Világ

Oklahomai kivégzés állatok elaltatására használt méreginjekcióval

Kivégeztek egy férfit az Egyesült Államokban egy tizenhat évvel ezelőtti gyilkosság miatt; idén először hajtottak végre halálos ítéletet, ráadásul olyan méregkomponensű injekcióval, amelyet eddig általában csak menthetetlenül sérült vagy beteg állatok elaltatására használtak.