szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa elítélte pénteken Szíriát a békés tüntetések véres elnyomása miatt, és úgy döntött, hogy vizsgálóbizottságot küld a helyszínre.

Az ENSZ legfőbb emberi jogi testülete Genfben rendkívüli ülésen foglalkozott a szíriai belpolitikai válsággal, és 26 szavazattal 9 ellenében határozatot hozott arról, hogy "sürgősen küldjenek ki egy bizottságot, amely megvizsgálja az emberi jogok gyanítható megsértését, és megállapítja e jogsértések tényeit és körülményeit".

Egy szíriai emberi jogi szervezet bejrúti szóvivője közölte, hogy csak pénteken legalább 24 embert öltek meg a biztonsági erők az ország különböző pontjain. A határozat tervezetét az Egyesült Államok nyújtotta be, és főként az európai szövetségesei támogatták. Csatlakozott hozzájuk néhány latin-amerikai és afrikai ország is. Oroszország, Kína, Pakisztán és több arab ország ellene szavazott, míg néhány arab delegátus tartózkodott. Az ellenzők a belügyekbe való külső beavatkozás ellen érveltek.

Dékány András magyar nagykövet a felszólalásában a 27-ek nevében hangsúlyozta, hogy "az Európai Unió elítéli a brutális erőszak, különösképpen az éles lőszer alkalmazását a békés tüntetők ellen, ami nagyszámú halálesettel és sebesüléssel járt. Az unió kéri, hogy azonnal engedjék szabadon a politikai foglyokat és az emberi jogi aktivistákat, és felszólítja Szíriát, hogy vizsgálja ki az emberi jogok megsértését".

Szíria ENSZ-nagykövete "kiegyensúlyozatlannak" minősítette a határozatot, és azt mondta, hogy téves üzenetet küld a világnak. Az amerikai nagykövet viszont leszögezte: "a határozat célja, hogy világosan értésre adja, hogy a nemzetközi közösség élesen elítéli a békés tüntetők letartóztatását, megkínzását és legyilkolását Szíriában".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!