Két atombombára való urániumja van Iránnak

Legalább két atombombához elegendő, gyengén dúsított uránium van Irán birtokában a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) értesülése szerint.

  • MTI MTI
Két atombombára való urániumja van Iránnak

Február óta fél tonnával, 4,1 tonnára nőtt az iszlám köztársaságban előállított uránium mennyisége - áll a NAÜ által összeállított, bizalmasnak szánt kilencoldalas jelentésben, amely a Reuters hírügynökség birtokába jutott. Ez a mennyiség, ha jelentős mértékben tovább dúsítják, két vagy három atombomba megépítéséhez elegendő szakértők szerint.

A dokumentumból kiderült, hogy a NAÜ főigazgatója nem egészen három hete levelet küldött az iráni atomenergia-ügynökség vezetőjének. Ebben megismételte: a NAÜ-t aggasztja, hogy az iráni nukleáris programnak esetleg katonai vetülete is van. Amano Jukija azt kérte levelében, hogy Irán haladéktalanul engedje hozzáférni a NAÜ ellenőreit az atomprogram szempontjából érdekes helyszínekhez, felszereléshez, iratokhoz és szakemberekhez, hogy tisztázni lehessen néhány "rendkívül fontos" kérdést.

Ali Asgar Szoltaníje, Iránnak a NAÜ-höz rendelt küldötte bírálta a bécsi székhelyű szakosított ENSZ-szervet az "alaptalan vádak" miatt, amelyek szerinte rontják a NAÜ mint tudományos és szakmai alapon működő szervezet hírnevét. Az amerikai kormány közben büntetőintézkedéseket rendelt el Iránnal üzletelő hét újabb külföldi cég, köztük a venezuelai állami olajipari vállalat (PDVSA) ellen. Az energiaügyi és szállítmányozó cégeket érintő intézkedés célja az iráni üzemanyagimport megnehezítése. 

A washingtoni külügyminisztérium egyúttal közölte: szankciókat vezetett be összesen 16 olyan vállalat és magánszemély - köztük kínaiak - ellen, akik "tömegpusztító fegyverek előállításához" szükséges technológiával kereskednek. Az Egyesült Államok, az ENSZ és az Európai Unió gyanúja szerint az iráni atomprogram célja atomfegyver előállítása. Teherán váltig tagadja ezt, állítása szerint a program kizárólag energiatermelési célokat szolgál.

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.