szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megbukott az Iveta Radičová vezette szlovák kormány, mert a parlament a bizalmi szavazással összekötött voksoláson nem szavazta meg az eurós mentőöv bővítését.

Nem szavazta meg a szlovák parlament a mentőcsomagot, ezzel megbukott Iveta Radičová kormánya. A 124 jelen lévő képviselőből csak 55 szavazott az euróvédőgátra. Kilencen a javaslat ellen szavaztak, senki sem tartózkodott, 60 képviselő pedig nem szavazott. Mindez azt jelenti a pozsonyi Új Szó szerint, hogy a szlovák kormány jelenlegi összetételében nem folytatja munkáját. Elképzelhető, hogy új miniszterelnököt keresnek, de az is lehet, hogy előrehozott választásokat hirdetnek, kisebbségi vagy szakértői kormány alakul.

Iveta Radičová még délelőtt jelentette be, hogy az eurós pénzügyi mentőcsomag (EFSF) feltőkésítéséről szóló szavazást összeköti a kormánya sorsával. A félnapos, éles kemény vita alatt az nyilvánvalóvá vált, hogy a kormány bukni fog, mivel Richard Sulík vezette Szabadság és Szolidaritás Párt (SaS) jelezte, nem vesz részt a szavazáson, mert nem ért egyet a mentőcsomag bővítésével.

Az Új Szó tudósítása szerint Richard Sulík a szavazás utáni sajtótájékoztatón azt mondta, "több mint 300 milliárd eurót mentettek meg az európai adófizetőknek, amely összeget egyébként magántulajdonú bankok javára fordítottak volna". Hangsúlyozza, a bankok megsegítésére nem kaptak megbízatást, csak a szlovák polgárok érdekeinek védelmére. A politikus szerint nem igaz, hogy nem ajánlottak más megoldást. (A SaS elnökével a szavazást megelőzően készítettünk interjút.)

AP

Robert Fico szerint Iveta Radičová okozta azt, hogy nem fogadták el a mentőcsomagot, és ettől a felelősségtől már soha nem szabadul. Mint mondta, az államfőnek ilyenkor alkotmányos kötelessége, hogy leváltsa a a kormányt.

Mi volt a tét?

Szlovákián kívül a többi euróövezeti tagállam már ratifikálta az euróövezeti mentőcsomagok motorjának számító EFSF jogköreinek kibővítéséről szóló, július 21-i európa tanácsi határozatot. Ennek a szervezetnek a feladata előteremteni a forrásokat az ír, portugál és a második görög mentőcsomagok euróövezeti részének fedezetéül.

Az EFSF része annak az átfogó intézkedéscsomagnak, amelyről a pénzügyi válság hatására döntöttek az euróövezeti államok vezetői. Az EFSF-et 440 milliárd eurós elméleti, mintegy 250 milliárd eurós tényleges támogatási kapacitással hozták létre. A tovagyűrűző euróövezeti adósságválság hatására azonban korábban 440 milliárd euróra emelték a tényleges finanszírozási keretet, a garanciákat is tartalmazó elméleti keret 780 milliárd euróra növelése mellett. Az EFSF forrásait - a július 21-i megállapodás értelmében - kivételes esetben elsődleges kötvénypiaci intervencióra fordíthatja. A másodlagos piacon csak abban az esetben avatkozhat be, ha az Európai Központi Bank (EKB) "kivételes pénzpiaci körülményekre" figyelmeztető elemzést ad ki, és a lépést az EFSF tagállamai egyhangúlag jóváhagyják. Az EFSF 2013. június 30-a után szűnik meg, akkor, amikor már nincs tagállamnál kintlévősége, illetve a szervezet is visszafizette valamennyi adósságát.

Bánkuti András

Az eurokraták egyébként elég kreatívak, amikor egy tagállami „nem” ellenére kell valamit keresztülvinni. Amikor az ír népszavazáson a lisszaboni szerződést elsőre megbuktatta, a referendumot megismételtették. A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy az EFSF feltőkésítését megpróbálják Szlovákia nélkül is továbbcsinálni. Igaz, Szlovákia kevesebb mint egy százalékát (7,7 milliárd euró) adta volna a csomagnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!