Három milliárd dolláros védelmi szerződést köt a Pentagon a Boeinggel

Több mint három milliárd dollár értékű beszállítói szerződést köt a washingtoni védelmi minisztérium a Boeing céggel nagy hatótávolságú rakéták elleni rakétarendszer kifejlesztéséről és legyártásáról - közölte a Pentagon, valamint a repülőgépipari és védelmi vállalat.

  • MTI MTI
Három milliárd dolláros védelmi szerződést köt a Pentagon a Boeinggel

A tárca pénteki washingtoni tájékoztatása szerint a Boeinggel 3,48 milliárd dollár értékű, hét évre szóló szerződést kötnek interkontinentális rakéták elleni védelmi rendszer kifejlesztéséről, elkészítéséről és felépítéséről.

AP / Francois Mori

A Boeing - amely egyik versenytársával, a Northrop Gummannal társulva indult a beszerzésre kiírt pályázaton - a szerződés elnyerésével megőrizte vezető beszállítói pozícióját a nagy hatótávolságú rakéták elleni amerikai rakétapajzs működtetése terén, hiszen már a program 2001-es beindítása óta beszállító volt. A Boeing a Lockheed Martin és a Raytheon cégek alkotta konzorciummal szemben nyerte el az újabb megbízást.

Az amerikai rakétapajzs vegyes sikerrel működött beindítása óta, 2010-ben elfogó rakétákkal végzett két kísérlet is kudarcot vallott. Ráadásul egyes berendezések meghibásodása miatt a program eredeti költségvetését is túllépték, emiatt a Pentagon immár elvárja a beszállítóktól, hogy maguk viseljék az ilyen többletköltségeket.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.