szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyílt levélben fejezte ki aggodalmát tíz kelet-közép-európai EU-tagállam hollandiai nagykövete egy holland honlap miatt, amelyet a Geert Wilders vezette szélsőjobboldali Szabadságpárt azért hozott létre, hogy az országban dolgozó közép- és kelet-európai vendégmunkásokkal kapcsolatos panaszoknak adjon helyet. A misszióvezetők elhatárolódást kértek a hágai kormánytól – közölte a Külügyminisztérium kedden.

Az NRC Handelsblad vezető holland napilap internetes oldalán kedden közzétett levélben Bulgária, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Románia, Szlovákia és Szlovénia nagykövete hangsúlyozza, hogy bár az érintett honlap, a Meldpunt Midden en Oost Europeannen egy politikai párt kezdeményezése, "egyértelműen diszkriminatív és megalázó" a külföldön munkát vállalóknak.

A tárca ismertetése szerint a nyílt levélben kiemelik, hogy Hollandia gazdasági növekedéséhez jelentősen hozzájárulnak a kelet-közép-európai tagállamokból érkező munkavállalók, akik "nem a holland állampolgárok elől veszik el a munkát". A misszióvezetők hangsúlyozzák, hogy a munkaerő szabad mozgása az EU egyik legfontosabb pillére - akárcsak az áruk, a szolgáltatások és a tőke szabad áramlása -, és ezekből a közös vívmányokból Hollandia is profitált az utóbbi időszakban.

A nagykövetek levelükben arra kérik a holland társadalmat és a politikai vezetést - "amelyről a tíz kelet-közép-európai országban az utóbbi évtizedekben a nyitottság és a tolerancia képe alakult ki" -, hogy határolódjon el a honlaptól és "a mögötte meghúzódó rosszindulatú kezdeményezéstől" - írták a közleményben.

A tárca közölte: a nyílt levelet aláíró nagyköveteket pénteken fogadja Uri Rosenthal holland külügyminiszter.

Az EU-nak sem tetszik

Viviane Reding jogérvényesülésért, alapvető jogokért és uniós polgárságért felelős biztos hétfői nyilatkozatában elítélte az iszlámellenességéről hírhedt holland Szabadságpárt kezdeményezésére létrejött honlapot. Hangsúlyozta, hogy a weblap működtetése szembemegy az unión belüli szabad mozgást és munkavállalást garantáló elvekkel. A honlap a biztos szerint nyíltan intoleranciára szólít.

Elítélte a honlap működtetését az Európai Parlament több frakciója is. A holland kormány viszont egyelőre nem kommentálta a kezdeményezést.

"Szívesen meghallgatjuk"

honlapon mindössze egy rövid leírás van, amelyben egyebek mellett az olvasható: 2007. május elsejétől nyitották meg a holland munkaerőpiacot több kelet- és közép-európai állam polgárai előtt, és most nagyjából 250-300 ezer ember tartózkodik Hollandiában ezekből az országokból. Állítólag sok a baj velük, itt egyebek mellett beilleszkedési problémákra hivatkoznak, rendbontásra, szemetelésre, és arra, hogy rontják a hollandok esélyeit a munkaerőpiacon.

"Gondja van egy kelet-közép-európaival? Munkától esett el egy lengyel, bolgár, román vagy más kelet-európai miatt? Szívesen meghallgatjuk. A Szabadságpárt helyet ad önnek ezek az oldalon ahhoz, hogy elmondhassa problémáját. A panaszokat összegyűjtjük és továbbítjuk a szociális és munkaügyi miniszternek" - ígérik.

A honlapon egy űrlapot tölthetnek ki a panaszosok, akiknek anonimitást ígérnek. Nevet és email címet nem kötelező megadni, de az adott település nevét viszont igen, ahol a problémát tapasztalták. Rákérdeznek emellett a probléma jellegére is, így arra, hogy valamilyen rendbontásról van-e szó vagy munkaügyről.

Sok kelet-európai keresi Hollandiát

A kelet- és közép-európai bevándorlók többsége a 2004-es, illetve 2007-es EU-bővítés után érkezett Hollandiába. Az ország valóban keresett célpont a külföldi munkavállalóknál, ugyanakkor sok, ott munkát kapó közép- és kelet-európai polgár arról panaszkodik, hogy munkaadói vagy anyaországából származó munkaszervezői becsapják, és nem tesznek eleget a közösen megállapodott feltételeknek.

A PVV vagyis a Szabadságpárt mindössze hat éve alakult, de máris drámaian nőtt a támogatottsága Hollandiában. Vezetőjének, Geert Wildersnek tavaly fajgyűlölő érzelmek szítása és faji megkülönböztetés miatt bíróság elé kellett állnia a Koránt bíráló filmjével kapcsolatban. Megnyerte a pert, egyúttal növelte támogatóinak számát.

A Volkskrant című lap online cikkében jogi szakértőkre hivatkozva azt írják: a szabadságpártos panaszlap nem sérti a holland büntető törvénykönyv diszkriminációra vonatkozó részét, a nemzetközi jogszabályokkal viszont ütközhet. Az oldal múlt hét óta működik, de több mint 1500 panaszt érkezett már miatta az internetes diszkriminációval foglalkozó holland szervezethez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!