"A több évtizede elhanyagolt, illemhelynek használt romos állapotban lévő épületet 20 önkéntes 3 nap munkájával kitakarította, bevakolta és befestette. Körülötte lekaszáltuk a füvet, páfrányt és muskátlit ültettünk, és egy padot és egy órát is elhelyeztünk" - írták a mozgalom közleményében.
A szlovákiai Ekel és környékének lakossága magyar többségű, ezért a Kétnyelvű Dél nevű mozgalomnál úgy vélték: a tájékoztató feliratoknak is tükrözniük kell a nemzetiségi összetételt.
Az épületen egy szlovák és egy magyar nyelvű menetrendet, a hivatalos szlovák állomásnév-tábla (Okolicná na Ostrove) alá annak magyar nyelvű fordítását (Ekel) tartalmazó táblát helyeztek el, valamint az állomás történetét bemutató kétnyelvű tájékoztató táblát.
Az aktivisták nyílt levéllel fordultak A. Nagy László kisebbségi kormánybiztoshoz is, amelyben felszólítják: tegyen meg mindent az ország első kétnyelvű állomásának megmaradásáért és a vasúti kétnyelvűségért.
A Kétnyelvű Dél-Szlovákia aktivistái bő egy évvel ezelőtt kezdték megmozdulásaikat magyar feliratokat követelő matricakampánnyal, amelyet a kétnyelvűség hiányára rámutató több megmozdulás követett. A mozgalom fő célja a nyelvi sokféleség tiszteletben tartásának elérése, illetve rámutatni arra: kevés helyen élnek a kisebbségi nyelvhasználati törvény adta lehetőségekkel.