szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok őrjáratra küldött egy atommeghajtású repülőgéphordozót a Dél-kínai-tengerre, miközben kínai megfigyelő hajók szombaton elhaladtak a Tiaojü (Diaoyu), japánul Szenkaku-szigetek mellett a Kelet-kínai-tengeren.

A George Washington hadihajó küldetése heves indulatokat válthat ki Kínában, amely vitában áll Vietnámmal, a Fülöp-szigetekkel, illetve más államokkal a Dél-kínai-tengeren lévő szigetcsoportok hovatartozása miatt. Az amerikai anyahajó fedélzetén 80 harci repülőgép van, a kíséretében haladó harccsoport pedig cirkálókból, rombolókból, tengeralattjárókból és ellátó hajókból áll. 

Az Egyesült Államok gazdasági és katonai szövetséget épít a térségbeli kis államokkal, amelyek hálásak azért a támogatásért, amelyet Washington nyújt az egyre jelentősebb gazdasági és tengeri hatalommá váló Kínával szemben. Peking pénteken tengeri hadgyakorlatot tartott a Kelet-kínai-tengeren. Itt egy lakatlan szigetcsoport hovatartozása miatt vált feszültté a viszonya Tokióval. A helyzetet tovább élezte, hogy a Szenkaku-szigetek egy részét megvásárolta a japán állam. 

A japán parti őrség beszámolója szerint négy kínai megfigyelő hajó a szigetcsoport legnagyobb szigete mellett haladt el. A japánok figyelmezetést adtak ki a kínai hajóknak, amire az egyikük azt válaszolta, hogy törvényes akciót hajtanak végre. 

Jang Csie-cse kínai külügyminiszter korábban a szigetek "ellopásával" és országa szuverenitásának súlyos megsértésével vádolta Japánt az ENSZ Közgyűlése előtt. Tokió szerint nincs szó területi vitáról, a szigetek "történelmileg és a nemzetközi jog értelmében" Japán államterületének részei.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!