szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megérkezett Peruba a Machu Picchu-i leletek utolsó szállítmánya is az Egyesült Államokból. A kincsek egy évszázaddal ezelőtt kerültek a Connecticut állambeli Yale Egyetem birtokába.

A most visszaküldött 35 ezer lelet - jórészt kerámiatöredék - 127 dobozba csomagolva érkezett meg a Peru déli részén, a Machu Picchu közelében fekvő Cuzco városába.

Korábban - 2011 márciusában és decemberében - a Yale Egyetem már két rakomány kincset küldött vissza a dél-amerikai országba. Az első szállítmányban érkezett 366 tárgy, valamint a másodikban érkezett műkincsek közül 218 már kiállításon látható a cuzcói Casa Conchában.

A most visszaküldött darabokat a perui kulturális minisztérium négy régésze fogja megvizsgálni. A tárgyakat a jelenlegi tervek szerint nem szánják kiállításra.

Az amerikai egyetem hosszú tárgyalások és jogi huzavona után szolgáltatta vissza a leleteket Perunak. Alan Garcia volt államfő személyesen lobbizott Barack Obama amerikai elnöknél a hazája számára felbecsülhetetlen értékű örökség visszaszolgáltatása érdekében. Peru 2007-ben még be is perelte egy connecticuti bíróságon a Yale Egyetemet.

A műtárgyak a Hiram Bingham amerikai kutató által 1912 és 1916 közötti vezetett expedíciók keretében hagyták el az egykori inka birodalom központjának területét. Bingham fedezte fel annak idején a romvárost.

1912-ben William Howard Taft akkori amerikai elnök perui kollégája, Augusto B. Leguía engedélyét kérte, hogy Bingham Cuzco térségében - ahol a Machu Picchu fekszik - folytasson ásatásokat. Akkor Peru beleegyezését adta, azzal a feltétellel, hogy amit a régészek találnak, az perui birtokban marad.

A Yale épületeiben őrzött gyűjtemény 46 332 darabból állt, a kincsek között kerámiák, textíliák, fémtárgyak, kövek és csontok voltak. Soknak inkább érzelmi, semmint archeológiai értéke van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!