139 újságírót öltek meg az idén

A tavalyinál 30 százalékkal több, összesen 139 újságíró vesztette életét idén fegyverek által, hivatásának gyakorlása közben vagy azzal összefüggésben a genfi székhelyű, Press Emblem Campaign (PEC) nevű független szervezet hétfőn közölt adatai szerint.

  • MTI MTI
139 újságírót öltek meg az idén

Az elmúlt öt évben összesen 569 újságírót öltek meg munka közben vagy foglalkozása miatt, ez azt jelenti, hogy a szakma művelői közül átlagosan hetente legalább ketten válnak erőszakcselekmény áldozatává. 

Idén Szíriában haltak meg a legtöbben - 36-an -, és minden bizonnyal az ottani belháború az oka a jelentős arányú éves növekedésnek is. Szomáliában is jócskán romlott a helyzet, idén 19 tollforgató életét oltották ki - a PEC szerint - elsősorban a kritikákat nem tűrő félkatonai szervezetek fegyverei. 

A tíz legveszélyesebb ország a média dolgozói számára - a PEC ötéves statisztikája alapján - a Fülöp-szigetek (62 halott), Mexikó (59), Pakisztán (53), Irak (39), Szíria (38), Szomália (37), Honduras (26), Brazília (22), Oroszország (20) és India (16).

Egy másik független szervezet, a Riporterek Határok Nélkül számításai szerint idén eddig 135 újságíró halt meg erőszakos körülmények között. Ez a szervezet szerdán hozza nyilvánosságra hivatalos éves mérlegét. 

A Bizottság az Újságírók Védelmére (CPJ) nevű jogvédő szervezet arról számolt be, hogy jelenleg világszerte 232 újságíró ül börtönben. Ilyen magas arányra a statisztika készítése, 1990 óta még nem volt példa. Legrosszabb a helyzet ezen a téren Törökországban, Iránban és Kínában.

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Kormányzóképes erőként igyekezett látni és láttatni magát hétvégi, nagykanizsai kongresszusán a Tisza Párt, amelynek már a választási programja is körvonalazódik. A kormány sem tétlen azonban, friss ígéreteivel pedig nyilvánvalóan a választási eredmény befolyásolása a cél.