szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Nagy-Britannia 2015 után népszavazáson dönthet európai uniós tagságáról - közölte David Cameron brit kormányfő szerda reggel Londonban.

David Cameron hetek óta feszült figyelemmel várt beszédében kijelentette, hogy a brit lakosság körében "minden eddiginél nagyobb a kiábrándultság" az EU-val szemben, ezért kormánya újra akarja tárgyalni viszonyrendszerét az unióval. A cél az, hogy Nagy-Britannia olyan Európai Unió tagja legyen, amelynek központi eleme az egységes piac, és amelyben az egyes tagállamok kormányai elsősorban saját nemzeti parlamentjeiknek tartoznak beszámolással - mondta.

Ha sikerül megállapodni egy új viszonyrendszerben, az egyezséget a következő, 2015-ben kezdődő parlamenti időszak első felében referendumra bocsátják, és a brit választók eldönthetik, hogy az új feltételek alapján az EU-tagjai akarnak-e maradni - fejtette ki David Cameron. "Itt az ideje, hogy a britek elmondják, mit szeretnének. Itt az ideje, hogy feltegyük ezt a kérdést, Nagy-Britanniáról és Európáról" - mondta Cameron.

A brit kormányfő maga nem az egyértelmű kilépés pártján áll, hanem a viszonyrendszer újrarendezésén. Cameron azt mondta, hogy a konzervatívok ennek az ígéretével fognak kampányolni a 2015-ös választáson. "Ha megtárgyaltuk ezeket az új viszonyokat, népszavazásra fogjuk bocsátani a britek előtt, egy egyszerű "kint vagy bent" választással arról, hogy akarnak-e ezekkel az új feltételekkel az unióban maradni, vagy lépjünk ki" - mondta a brit kormányfő.

David Cameron kijelentette: a britek az EU-ban zajló változásokból csak annyit látnak, hogy "szerződés szerződést követ", megváltoztatva a hatásköri egyensúlyokat a tagországok és Brüsszel között, és mindehhez soha nem kérik ki a véleményüket. Cameron szerint a britekben felmerül az a kérdés is, hogy mit jelent az euróövezet fenntartása érdekében mélyülő integráció egy olyan országnak, amely nem tagja az eurónak. Ennek következménye az, hogy az EU demokratikus elfogadottsága ma már "hajszálvékony" Nagy-Britanniában - fogalmazott a brit kormányfő.

Cameron lépése ellenkezést válthat ki a francia-német tandemben, mely épp az uniós kapcsolatok szorosabbá tételén fáradozik. A Reuters szerint EU-tisztségviselők korábban is figyelmeztették az angolokat, hogy az unió nem "a la carte menü", ahol mindenki kedvére válogathat a szabályok között. Hasonlóképp kétségeket válthat ki az USA-ban is, akik szeretnék a briteket az EU meghatározó tagjaként látni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!