szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Számos állam- és kormányfő, vezető politikus együttérzését nyilvánította ki az amerikai népnek és Barack Obama amerikai elnöknek a bostoni maratoni futóversenyen történt hétfői robbantás kapcsán, amelyben három ember meghalt, több mint 140-en megsebesültek.

Vlagyimir Putyin orosz államfő barbár bűncselekménynek nevezte a bostoni merényletet. Kifejtette meggyőződését, hogy a terrorizmus elleni harchoz az egész nemzetközi közösség intenzív együttműködésére van szükség. Hangsúlyozta, szükség esetén Oroszország készen áll arra, hogy segítséget nyújtson az amerikai hatóságoknak a nyomozásban.

Az orosz belügyi hatóságok azt hangoztatták, hogy készen állnak az Oroszországi Föderációban megrendezendő nemzetközi sportversenyek biztonságának garantálására. Július elején Kazanyban lesz a 27. Universiade, augusztusban pedig Moszkvában atlétikai világbajnokságot rendeznek.

Angela Merkel német kancellár is élesen elítélte a robbantást. Kifejtette: semmi sem igazol egy ilyen aljas támadást, amelyet egy békés sportrendezvényen összegyűlt emberek ellen követtek el. Reményét fejezte ki, hogy felelősségre vonják az elkövetőt vagy elkövetőket. A bostoni maratonon hagyományosan sok német futó indul. A berlini külügyminisztérium szerint nincsenek adatok arról, hogy német áldozata vagy sérültje lenne a robbantásoknak.

Mario Monti olasz ügyvivő kormányfő a Barack Obama amerikai elnöknek írt üzenetében "gyáva erőszaknak" nevezte a Bostonban történteket. 

Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke rettenetes, elítélendő bűncselekménynek minősítette a robbantást. A politikus az Európai Unió együttérzéséről és támogatásáról biztosította az amerikai népet.     

Mély együttérzését fejezte ki Barack Obama amerikai elnöknek az ukrán államfő. Viktor Janukovics hangsúlyozta: "Sajnálatos, hogy egy sportesemény, amelynek a békét és az emberek egyesítését kellene szolgálnia, véres tragédia színhelyévé változott". Hozzátette: Ukrajna elítéli a terrorizmus minden formáját. 

Részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak Ban Ki Mun, az ENSZ-főtitkára. Kijelentette: "Elítélem ezt az értelmetlen erőszakot, amely még inkább rémületbe ejt amiatt, hogy olyan rendezvényen történt, amely az  egész világból érkezett embereket egyesíti". 

Kisida Fumio japán külügyminiszter részvéttáviratában azt hangoztatta, hogy Tokió "kiemelt figyelemmel követi a helyzetet". Onodera Icunori japán védelmi miniszter pedig leszögezte, ha bebizonyosodik, hogy terrorcselekmény történt, akkor "a nemzetközi közösségnek határozott üzenetet kell küldenie", válaszul a robbantásokra.

A Fidesz közleményben fejezte ki megdöbbenését a bostoni merénylet kapcsán, részvétét az áldozatok családjának és együttérzését a sérülteknek. A párt közölte, "minden erőszakos cselekedetet és mások életére törő szélsőséges megnyilvánulást határozottan elítél".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!