A BR azt vizsgálta, hogy a 187 tagú bajor Landtagban, azaz tartományi gyűlésben mely képviselők foglalkoztatnak közeli rokont a képviselői iroda fenntartására biztosított közpénzből. A Landtag valamennyi tagjának írásban feltett kérdésekre eddig beérkezett válaszok alapján összesen 31 képviselő alkalmazott vagy alkalmaz rokont az irodájában.
A legtöbben, 24-en a CSU frakciójához tartoznak. Két-két képviselő az ellenzéki szociáldemokraták (SPD) és a Zöldek frakciójából, három politikus pedig az ugyancsak ellenzéki Szabad Választók képviselőcsoportjából került ki. A CSU-val koalícióban kormányzó liberális FDP frakciójából senki sem nyilatkozott rokonok foglalkoztatásáról.
A 92 tagú CSU-frakció nemcsak az érintett képviselők száma, hanem a képviselőcsoport nagyságához viszonyított érintettségi arány alapján is az első helyen áll a BR összesítésében. A szeptemberi Landtag-választásra - és a 2008-ban elvesztett abszolút többség visszaszerzésére - készülő pártnak azért is kínos az eset, mert hat képviselő egyben kormánytag - miniszter vagy államtitkár - is.
A rokonok foglalkoztatása nem feltétlenül törvényellenes. A képviselők jogállásáról szóló törvény vonatkozó, 2000-ben módosított paragrafusa szerint a házastárs, bejegyzett élettárs, gyermekek és szülők foglalkoztatása tilos a képviselői iroda fenntartására biztosított keretből. Kivételt képeznek a módosítás előtt kötött szerződések. A testvérek, unokatestvérek és más rokonok alkalmazását nem tiltja a törvény, de a pártok még a jelenlegi ciklusban meg akarják szigorítani ezt a szabályt.
A botrány április végén robbant ki, amikor kiderült, hogy a CSU-frakció vezetője, Georg Schmid havi bruttó 5500 euróért foglalkoztatja feleségét a képviselői stábjában. A politikus ellen eddig három feljelentés érkezett a rendőrségre. A frakcióvezető lemondott tisztségéről, és szerdán bejelentette, hogy a parlamenti ciklus végeztével visszavonul a politikából.
Belebukott a botrányba egy másik CSU-s politikus is, Georg Winter, aki a költségvetési bizottság elnöki tisztségéről kényszerült lemondani, mert kiderült, hogy tavaly decemberig a felesége és két fia is a képviselői irodájában dolgozott.
A kampányra készülő pártok egymást okolják a botrányért, holott a Landtag öt frakciójából négy érintett az ügyben. A csatározásból kiveszi a részét a "tisztán" maradt FDP is. Felfoghatatlan, hogy egyesek önkiszolgáló boltnak nézik az államkasszát - jelentette ki csütörtökön Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, a szövetségi kormány liberális igazságügyi minisztere.
A Bajorországban több mint 50 éve megszakítás nélkül kormányzó CSU-nak egyelőre nem ártott meg az affér. A GSM közvélemény-kutató intézet csütörtökön bemutatott felmérése szerint a CSU a szavazatok 47 százalékára számíthat, amivel a párt visszaszerezheti az abszolút többséget a tartományi gyűlésben.
A legerősebb ellenzéki párt, az SPD választói támogatottsága csupán 20 százalékos, és a három ellenzéki erő együtt sem rendelkezik akkora támogatottsággal, mint a konzervatív kormánypárt. Az FDP 3 százalékon áll, vagyis nem lépné át a parlamenti bejutási küszöböt, ha most vasárnap lennének a választások Bajorországban.