Tetszett a cikk?

A biztonsági erők hétfőn bevonultak a közép-egyiptomi Dalga városába, amely felett a Mohamed Murszi megbuktatott elnököt támogató iszlamista lázadók több mint egy hónapja átvették a hatalmat – jelentették hírügynökségek.

Helyi aktivisták szerint a hadsereg és a rendőrség hajnalban összehangolt műveletet kezdett, harckocsikat és helikoptereket is bevetettek. A bevonuló katonák heves tűzharcba keveredtek néhány fegyveressel, de a kormányerők gyorsan ellenőrzésük alá vonták a Kairótól körülbelül 300 kilométerre délre, Minya tartományban lévő várost.

A katonák lezárták a Dalgába vezető összes utat, a rendőrök pedig házról-házra átkutatták a települést. Az akcióban összesen 88  iszlamista fegyverest sikerült őrizetbe venni a keresett 312-ből. Biztonsági tisztségviselők szerint az elfogott szélsőségesek között van a Muzulmán Testvériséghez közel álló, több nyugati turistát is meggyilkoló Gamaa Iszlamíja szalafista csoport több tagja is.

A művelet közben a hadsereg két helikoptere körözött alacsonyan a város felett, a biztonsági erők pedig felszólították a lakosságot, hogy maradjanak otthonaikban - jelentette a MENA egyiptomi hírügynökség.

Oszama Mutvalí, Minya tartomány biztonsági főnöke elmondta, hogy a rendőrség és a hadsereg teljesen ellenőrzi a várost, és addig ott is maradnak, amíg a rend és a biztonság helyre nem áll.

Az iszlamisták a belpolitikai káoszt kihasználva elüldözték Dalgából a rendőröket azután, hogy a hadsereg július 3-án megdöntötte Mohamed Murszi volt egyiptomi elnök hatalmát.

A felfegyverzett lázadók átvették az uralmat, Dalgában mindennaposak voltak a megbuktatott elnök melletti tüntetések. A 120 ezres lélekszámú város lakosságának hatoda - 20 ezer ember - keresztény. A beszámolók szerint a nem muszlim hívőknek biztonságukért cserébe egy ősi adót,  "jiziát" kellett fizetniük.

Minya tartomány 4 és fél milliós lakosságának körülbelül 35 százaléka kopt keresztény, a térségben az utóbbi hónapokban gyakorlatilag felmorzsolódott a rendőrség, így a szélsőségesek sok helyen büntetlenül garázdálkodhatnak és kegyetlenkedhetnek, gyakoriak a templomgyújtogatások, illetve számos atrocitás érte a keresztény kisebbséget. Dalgában megjelölték a keresztények tulajdonában lévő boltokat.

Adli Manszúr, Egyiptom ideiglenes elnöke szeptember 13-án két hónappal meghosszabbította a rendkívüli állapotot, arra hivatkozva, hogy az ország biztonsági helyzete továbbra is aggodalomra ad okot.

Az eredetileg két hónapra szóló rendkívüli állapotot augusztus közepén hirdették ki, miután a hadsereg és a rendőrség felszámolta a hatalmától megfosztott Mohamed Murszi elnök tiltakozó híveinek két nagy kairói táborát. Az akkor elszabadult erőszakban pár nap alatt közel ezer ember vesztette életét a fővárosban és országszerte az összecsapások során.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!