"A bizottságban az általános irányelv az alkotmány átfogó módosítása, ennek megfelelően elképzelhető, hogy az alkotmány minden egyes cikke át lesz írva valamilyen módon" - nyilatkozta sajtótájékoztatóján Mohamed Szalmavi, annak az ötvenfős testületnek a szóvivője, amelynek feladata, hogy véglegesítse az észak-afrikai arab ország új alkotmányának tervezetét.
A - korábban Murszi által vezetett - Muzulmán Testvériség képviselői nem vehetnek részt az új alkotmány kidolgozásában, az átmeneti kormány által felállított testületnek mindössze két iszlamista tagja van, azonban egyikük sem tagja a mozgalomnak. A kormány azt állította, hogy a testvériséget felkérték, vegyen részt a bizottság munkájában, az iszlamisták azonban visszautasították az ajánlatot.
Az egyik fontos újítás valószínűleg a választási rendszer megváltoztatása lesz. Az ugyanis eddig nagyban kedvezett a Muzulmán Testvériségnek és más iszlamista szervezeteknek, mivel az előző alkotmány szerint a mandátumok kétharmadát pártlisták szerint osztották ki, egyéni képviselőjelölteknek pedig mindössze a parlamenti helyek egyharmada jutott.
A testület törölni akarja a 2012-es alkotmány azon cikkét is, amely lehetővé tette újságírók bebörtönzését. "Megbírságolhatjuk, de nem szabhatunk ki valakire börtönbüntetést pusztán azért, amit ír a sajtóban" - mondta Szalmavi. Fontos változásként az új alkotmány megszünteti az előzőnek azon rendelkezését, hogy a Mubarak-éra funkcionáriusai nem tölthetnek be közhivatalt.
Az iszlamista mozgalom politikusának, Mohamed Murszinak az elnöksége alatt, 2012-ben kapkodva elfogadott új alkotmány előnyben részesítette a vallásos meggyőződésűeket. Az alkotmány kidolgozásakor figyelmen kívül hagyták a világiak ellenvetéseit. Ezt az alaptörvényt azonban a hadsereg a nyáron, Murszi eltávolítása után hatályon kívül helyezte.
Az egyiptomi hadsereg július 3-án mozdította el az államfői székből a Muzulmán Testvériség által támogatott Murszit, arra hivatkozva, hogy az egy évvel korábban demokratikusan megválasztott elnök egy szűk iszlamista kör érdekeit képviseli, és teljhatalomra tör. Ezt követően a Muzulmán Testvériség és más iszlamista mozgalmak számos vezetőjét és több száz tagját letartóztatták, a Murszi melletti kairói ülősztrájkokat pedig vérbe fojtották, több mint ezer ember halálát okozva.
Murszit jelenleg ismeretlen helyen tartják fogva, emberöléssel és több más bűncselekmény elkövetésével vádolják.