szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Németország is élesen bírálta a szaúd-arábiai emberi jogi helyzetet az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában hétfőn, ahol elsősorban a nők és a vendégmunkások helyzete volt napirenden.

London azon rendszer eltörlésére szólította fel a közel-keleti királyságot, amely szerint minden nőnek egy férfi - általában apja, testvére vagy férje - "védelme" alatt kell állnia.

Ebben a rendszerben sok kérdésben csak a férfi dönthet, az ő engedélye szükséges egyebek mellett a házassághoz és váláshoz, utazáshoz, oktatásban való részvételhez, de még egy bankszámla megnyitásához is.

Nagy-Britannia és az Egyesült Államok a vendégmunkások kényszerdolgoztatása miatt is bírálták Szaúd-Arábiát. A 28 milliós országban 9 millió vendégmunkás él, jogvédő szervezetek szerint rettenetes körülmények között.

Washington és Berlin továbbá vallásszabadsági kérdésekben, illetve a halálbüntetést illetően is kritikákat fogalmazott meg az olajmonarchiával szemben.

Az Emberi Jogi Tanácshoz a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet is közleményt jutatott el, amelyben azt írta: számos országban rossz az emberi jogi helyzet, de "Szaúd-Arábia kiemelkedik ezek közül az elnyomás rendkívül magas foka miatt".

A szaúdi képviselő azt mondta, hogy országa javítja a vendégmunkások munkakörülményeit - például a nyári hónapokban dél és délután három között, amikor a hőmérséklet általában meghaladja a 40 fokot, nem lehet szabadtéren dolgoztatni őket, a saría pedig szerinte "garantálja a nemek közti egyenlőséget és nem tesz különbséget férfi és nő között".

Szaúd-Arábia mind az ENSZ nemek közti egyenlőtlenségeket vizsgáló listáján, mind a Világgazdasági Fórum hasonló összeállításában az öt legrosszabb helyzetű ország között szerepel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!