szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Állítólag nem hackertámadás, hanem műszaki hiba miatt vált elérhetetlenné az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség honlapja. Közben tovább dúl a diplomáciai botrány, és már az amerikai külügyminisztérium is elismeri, hogy feszültséget okozott a szervezet tevékenysége.

Megbénult péntek este az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) internetes oldala. Az nsa.gov internetes oldala még több órával a leállás után sem volt elérhető. A Twitter közösségi portálon olyan találgatások jelentek meg, hogy hackertámadás történhetett. Az Anonymous hackercsoport kárörvendően reagált a történtekre, de a felelősséget - legalábbis egyelőre - nem vállalta magára. A csoport az elmúlt években egy sor hackertámadást hajtott végre, és ezek elkövetését vállalta.

Az elmúlt hónapok, hetek, illetve napok lehallgatási botrányainak középpontjában álló ügynökség meg nem nevezett szóvivője először csak annyit közölt, hogy a leállás okát vizsgálják. Később azt mondta, hogy műszaki hiba történt, amely egy tervezett művelet során lépett fel. Nem igazak azok a híresztelések, amelyek szerint informatikai támadás érte a honlapot - tette hozzá.

Pénteken Washingtonban is elismerték, hogy az NSA tevékenysége miatt feszültség alakult ki a szövetségesekkel való kapcsolataikban. Jennifer Psaki külügyminisztériumi szóvivő helyi idő szerint péntek esti nyilatkozatában csak annyit mondott: az Egyesült Államok elismeri, hogy feszültség alakult ki. Elismeri azt is, hogy az NSA lehallgatási tevékenységét több szövetséges részéről bírálat érte - jelentette ki.

Ez volt az első reagálása az amerikai kormánynak azóta, hogy az Európai Unió állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóján az elsősorban Franciaországot és Németországot sújtó lehallgatási botrány akaratlanul is a fő napirendi téma volt. A csúcson megállapodás született arról, hogy német-francia kezdeményezés keretében az Egyesült Államokkal való titkosszolgálati együttműködést az év végéig új alapokra helyezik. Mindehhez a szóvivő csak azt tette hozzá, hogy az Egyesült Államok tárgyalásokat folytat a szóban forgó szövetségesekkel.

A botrány azonban nem csak az európai szövetségeseket érinti: Mexikóban rövid időn belül immár másodszor kérették be a külügyminisztériumba az Egyesült Államok nagykövetét. Az AFP francia hírügynökség helyi idő szerint péntek esti értesülése szerint José Antonio Meade külügyminiszter magyarázatot követelt az NSA az országot érintő hírszerző-lehallgató tevékenysége miatt. A Der Spiegel című német hetilap a hét végén arról írt: az ügynökség feltörte a mexikói elnöki hivatal informatikai rendszerét és hozzáfért az államfő elektronikus leveleihez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!