szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Súlyos következményei lehetnek Ukrajnára nézve annak, ha a hatalom erőszakot alkalmaz a tüntetőkkel szemben - figyelmeztette Vitalij Klicsko ellenzéki vezető Viktor Janukovics elnököt pénteken azon a kerekasztal-megbeszélésen, amelynek célja az országban kialakult belpolitikai válság rendezése.

Az Ütés (UDAR) párt vezetője kijelentette, hogy olyan információk birtokában van az ellenzék, amelyek szerint forgatókönyv készül a hatalomváltást és az európai integráció felgyorsítását követelő tüntetők erőszakos szétoszlatására. "Ez személyesen Önre nézve is súlyos következményekkel járhat" - jegyezte meg Klicsko, az államfőhöz intézve szavait. 

A tanácskozást online közvetítette egy helyi televízió. Az ellenzéki politikai vezetők felszólalása közben azonban megszakadt az adás. A jelen lévő újságírók azóta mobiltelefonjaikon és közösségi portálokon keresztül igyekeznek tájékoztatni a közvéleményt. 

Az ellenzéki vezetők felsorolták, mit követelnek: a fogva tartott tüntetők szabadon bocsátását, azoknak a megbüntetését, akik erőszakot alkalmaztak a demonstrálók ellen, Mikola Azarov kormányának menesztését, valamint - a legfontosabbnak nevezve - előrehozott parlamenti- és elnökválasztások kiírását. 

Janukovics kijelentette, hogy javasolja az őrizetbe vett tüntetők szabadon bocsátását. "Moratóriumot vezetünk be az erőszak alkalmazására, de nem szabad tovább hintáztatni a csónakot" - fogalmazott az államfő. 

Mikola Azarov miniszterelnök felszólalásában hosszan ecsetelte, mekkora károkat okozott volna Ukrajnának, ha aláírja az Európai Unióval kötött társulási megállapodást annak jelenlegi formájában. Szavai szerint az összes ágazat közül a legnagyobb kárt a mezőgazdaság szenvedte volna el, különösen az egyéni gazdák. Szerinte a társulás megkötése az ukrán gazdaság összeomlásához, az állam fizetésképtelenné válásához vezetett volna. Rámutatott arra, hogy Ukrajna kereskedelmi forgalmának negatív szaldója jelenleg 10 milliárd dollár az Európai Unióval, és 15 milliárd dollár a Moszkva irányította orosz-fehérorosz-kazah vámszövetséggel. Ukrajnának a társulással járó veszteségeit pedig az Európai Unió nem hajlandó kompenzálni. Sajnálatosnak nevezte, hogy a társulással járó kockázatokról a vezetésnek "nem volt ideje" tájékoztatnia a közvéleményt. 

Janukovics elnök ezzel kapcsolatosan nem zárta ki, hogy elbocsátják azokat a tisztségviselőket, akik felelősek az uniós társulási megállapodás rossz előkészítéséért. Ugyanakkor hangoztatta azt is, hogy az Oroszországgal való kapcsolatok normalizálása nélkül "lehetetlen rendbe tenni" az ukrán gazdaságot. "Ha még többet veszítünk a kereskedelmi forgalmunkból, súlyos helyzetbe kerülünk" - hangsúlyozta. 

Viktor Juscsenko volt államfő - aki közismerten a nyugati orientáció híve - sürgette, hogy még idén írja alá Kijev a társulási megállapodást az Európai Unióval. A belpolitikai válság megoldása érdekében Juscsenko az adminisztratív épületeknek a tüntetők blokádja alóli felszabadítása, valamint Azarov kormányának menesztése mellett foglalt állást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!