Megvan az új elnök, Kelet-Ukrajna tovább forrong – percről percre
Utolsó frissítés:
A három véres nap után pénteken megállapodást írt alá az ellenzék és Viktor Janukovics. Szombaton azonban felgyorsultak az események: Janukovics nem akart lemondani, de a parlament leváltotta, május 25-én előrehozott választások lesznek, Julija Timosenko is kiszabadult, a Majdanon azt mondta a tüntetőknek, "hősök vagytok". Vasárnapra a leváltott elnök felszívódott, időközben ugyanakkor a parlament megválasztotta ideiglenes utódját. Kelet-Ukrajnában azonban továbbra is nagy a feszültség.
Most érkezett
Lemond a vezérkari főnök helyettese
A Channel 5 jelentése szerint az ukrán fegyveres erők altábornagya, a vezérkari főnök helyettese, Jurij Dumanszkij benyújtotta lemondását az ellen tiltakozva, hogy a hatalom bevonná a hadsereget a helyzet rendezésébe.
Az UNIAN hírügynökség honlapján közzé is tette a tábornok lemondó levelének másolatát. "Ma a katonák bevonása zajlik a polgári konfliktusba, ami megengedhetetlen. Ez katonák és békés polgárok halálához vezethet, amit nem szabad megengedni. Ez az én személyes álláspontom polgárként, tisztként, vezetőként, aki felelős a beosztottaiért. Ezért benyújtottam lemondásomat" – írta Jurij Dumanszkij altábornagy.
Legfontosabb események:
- Három napig ölték egymást az ukrán rohamrendőrök és a kormányellenes tüntetők Kijevben, sok a halott, rengeteg a sérült.
- Viktor Janukovics elnök pénteken megállapodott az ellenzékkel a válság megoldásáról, ezután az ukrán parlament sorban szavazott meg az ország jövője szempontjából fontos döntéseket.
- Szombat reggel a tüntetők teljes ellenőrzése alatt volt a kijevi kormányzati negyed. Ultimátumot adtak: ha Janukovics nem mond le ma, akkor fegyveres felkelésbe kezdenek.
- Janukovics tévés interjújában azt mondta, nem mond le, ami történt az pedig puccs.
- A parlament leváltotta Janukovicsot, Julija Timosenkót szabadon engedték. Február 23-án a nemrég megválasztott házelnök lett az ügyvezető államfő.
- Janukovics állítólag nem tudta elhagyni az országot.
- Kelet-Ukrajna tovább forrong.
- Május 25-ig előrehozott választások lesznek.
Percről percre
Éjszaka nem volt összetűzés
A tüntetők nem készülnek elhagyni a Függetlenség terét az ukrán főváros központjában, csütörtök éjszaka is folytatták a barikádok építését. Péntekre virradóra nem volt összetűzés a rendfenntartó erők és a tiltakozók között.
Szabadon engedték a rabul ejtett belügyi katonákat
A Kijev főterén tüntető ellenzékiek péntekre virradóra szabadon engedték az ukrán belügyi erők tagjait, akiket előző nap ejtettek rabul. A foglyok szabadulása számos ellenzéki parlamenti képviselő közbenjárására történt.
Rendkívüli ülés lesz a krími köztársaságban
A Krími autonóm Köztársaság parlamentje pénteken válság ülést tart. A házelnök csütörtökön utalt arra, hogy a terület státusza változhat, ha a helyzet tovább romlik.
Sokakat nem lehetett megmenteni
A kijevi Ukrajna Hotel ideiglenes kórházzá alakult a sérült tüntetők ellátására. Egy orvos azt mondta, az áldozatokat szíven, nyakon vagy tüdőn lőtték, és nem volt esély az életük megmentésére. Amikor 12 holttestet elvittek a hotelből, az orvosok az ukrán himnuszt énekelve búcsúztak.
Ezer autós önkéntes Lembergben
Összeomlott a közlekedés csütörtök este Lemberg (Lviv) központjában, miután közel ezer autós hajtott a városházához, hogy önkéntes rendfenntartó szolgálatra jelentkezzen a közhivatalok elfoglalása miatt rendőrség nélkül maradt metropolisz polgármesterének felhívására. Az autós önkéntesek meg akarják akadályozni a rendbontást és a törvénysértést a város területén. A mobil járőrözők elsősorban a hatalom által felbérelt randalírozók semlegesítését tekintik feladatuknak a zik.ua lembergi hírportál szerint. Andrij Szadovij, a nyugat-ukrajnai nagyváros polgármestere csütörtök esti videoüzenetében jelentette be, hogy az egy nappal korábbi tiltakozó megmozdulások nyomán Lembergben gyakorlatilag megszűnt a rendőrség, ezért – a közbiztonság fenntartása érdekében – járőrszolgálatot ellátó osztagokat hoznak létre, amelyekbe mások mellett autós aktivisták jelentkezését várják.
Elfogtak egy buszt a tüntetők
A tüntetők feltartóztattak a főtéren egy buszt, amely tele van belbiztonságiakkal. Nem engedték, hogy a biztonságiak, akiket korábban fogtak el, elhagyják a helyszínt. A tüntetők egy része azt mondta, a biztonságiakat el kellene cserélni letartóztatott tüntetőkért. Két pap később felmászott a busz tetejére, és próbálta lebeszélni a tüntetőket a busz lerohanásáról. Végül átengedték a járművet.
Biden beszélt Janukoviccsal
Joe Biden amerikai alelnök csütörtökön ismét telefonos megbeszélést folytatott Viktor Janukovics ukrán elnökkel. Az USA azt követeli Ukrajnától, hogy a hatalom hívja vissza az utcáról az erőszakszervezeteket, és szankciókat fognak bevezetni az ukrán tisztségviselőkkel szemben, akiknek közük volt a véres kijevi oszlatásokhoz. Az elmúlt napokban az alelnök volt a legmagasabb rangú amerikai kapcsolattartó Washington és Kijev között.
Az USA nem mondatná le Janukovicsot
Janukovics ukrán elnöknek nem kellene lemondania, mert Ukrajnának szüksége van rá, hogy véghezvigye a szükséges politikai változtatásokat - állította Geoffrey R. Pyatt, az Egyesült Államok kijevi nagykövete csütörtök esti nyilatkozatában. A diplomata a CNN hírtévének adott interjút. Arra az újságírói kérdésre, hogy véleménye szerint távoznia kell-e Janukovicsnak a hatalomból, azt felelte: "Nem, a kérdésben más az amerikai álláspont. Az kell, hogy Janukovics elnök vezesse az országot a jövőbe. Az ehhez vezető út egy új kormány megalakításán, az alkotmány, a politikai berendezkedés megváltoztatásán megy keresztül" - mondta. Pyatt hozzátette, hogy Ukrajnában nagy vita folyik az előrehozott választásokról. Amennyire ő tudja, Janukovics e tekintetben bizonyos javaslatokat tett az Európai Unió három - francia, lengyel és német - Ukrajnába látogató külügyminiszterének. Magától értetődő, hogy "konzultálunk európai partnereinkkel, amikor kialakítjuk álláspontunkat" - tette még hozzá a nagykövet.
Obama beszélt Merkellel
Obama telefonon beszélt Angela Merkellel az Ukrán helyzetről. Egyetértettek abban, hogy az Egyesült Államoknak, Németországnak és az Európai Uniónak folyamatos egyeztetést kell folytatniuk a következő napokban, hogy véget vessenek az erőszaknak és olyan politikai megoldást támogassanak, amely az ukrán nép érdekét szolgálja – közölte a Fehér Ház pénteken hajnalban.