Bár az orosz nagykövet bekéretésétől az orosz politika nem változik, de egy ilyen lépés alkalmas arra, hogy Magyarország jelezze aggodalmait, ismertesse álláspontját, és megkérdezze a diplomatát, hogyan látja a helyzetet - mondta Martonyi János arról, hogy Németh Zsolt külügyi államtitkár kedden közölte aggodalmait a nagykövettel. Martonyi elmondta, hogy ez szokásos diplomáciai rutinlépés, amelyet sok más ország megtett, mert szinte az egész világ nagy aggodalommal és szorongással figyeli az ukrajnai eseményeket - mondta. (Az ukrajnai eseményekről hírfolyamunkat itt találja.)
Martonyi János kijelentette, hogy a visegrádi csoport és az Európai Unió egységesen legitimnek tekinti a jelenlegi ukrán kormányt és parlamentet, Magyarországnak meg az a legfontosabb, hogy az ukrajnai magyarság biztonságban legyen. A jelenlegi ukrán kormány és parlament legitimitását a korábban kormányzó Régiók Pártja sem vitatja - tette hozzá, így szerinte hosszú távon nem lehet fenntartani az álláspontot, hogy Ukrajnának nincs legitim kormánya. Ezt a verziót egyébként Vlagyimir Putyin próbálta erőltetni keddi nyilatkozatában.

A külügyminiszter meglátása szerint hétfő délután még nem lehetett látni, hogy tovább eszkalálódik-e az ukrajnai helyzet. Jelenleg úgy tűnik, hogy a kiéleződés veszélye kisebb, Vlagyimir Putyin orosz elnök nyilatkozata alapján pedig további műveletre nem kell számítani, az orosz reguláris egységek nem hatolnak be Kelet-Ukrajnába - mondta. Azt mondta, hogy valóságos invázió nem lesz, de Putyin hangsúlyozta, megvédik az orosz kisebbség érdekeit, ugyanakkor a hadgyakorlat leállítása azt jelzi, hogy ez a krími művelet befejeződött.
Martonyi János szerint előbb-utóbb mindenképpen tárgyalnia kell Ukrajnának és Oroszországnak; senkinek sem állhat érdekében a háború, még Oroszországnak sem, mert a fegyveres konfliktussal fennállna a veszély, hogy elszigetelődik. Az sem lenne jó, ha a helyzet befagyott konfliktussá válna, vagyis a rendezés hónapokig vagy évekig húzódna, mert a válság minél tovább tart, annál nehezebb megoldani. Mielőbb tárgyalni kell a rendezésről - mutatott rá. Véleménye szerint elismerés illeti Ukrajnát, mert ha eldördült volna néhány fegyver az elmúlt napokban, az olyan folyamatot indíthatott volna el, amelyet nagyon nehéz ellenőrizni. A fegyveres konfliktus veszélyét talán sikerült elhárítani - közölte.
Martonyi János kitért arra is, hogy a lehető leggyorsabban átfogó, jelentős pénzügyi segítséget kell nyújtani Ukrajnának, és ebben részt kell venniük a nemzetközi pénzügyi szervezeteknek. Kérdéses, hogy milyen feltételeket támasztanak, de a lényeg, hogy gyors segítségre van szükség, mert ha az ukrán gazdaság összeomlik, a politikai legitimitástól függetlenül beláthatatlan folyamatok indulhatnak el - magyarázta a külügyminiszter.