szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A megemlékezéssorozat hétfői hivatalos megnyitóján eredetileg egy küldöttség vett volna részt Franciaország képviseletében, amelyet Christiane Taubira igazságügy-miniszter vezetett volna, de Párizs szombaton törölte ezt, mert Paul Kagamé ruandai elnök egy lapinterjúban azzal vádolta meg Franciaországot - és vele együtt Belgiumot -, hogy "közvetlen szerepet játszott a népirtás előkészítésében", sőt "annak végrehajtásában is részt vett".

A ruandai hatóságok visszavonták Franciaország kigali nagykövetének akkreditációját az 1994-es népirtás évfordulója alkalmából rendezendő megemlékezésekre, így hazáját nem képviseli ott senki - közölte hétfőn maga a nagykövet, Michel Flesch.

A megemlékezéssorozat hétfői hivatalos megnyitóján a legnagyobb kigali stadionban eredetileg egy küldöttség vett volna részt Franciaország képviseletében, amelyet Christiane Taubira igazságügy-miniszter vezetett volna, de Párizs szombaton törölte ezt, mert Paul Kagamé ruandai elnök egy lapinterjúban azzal vádolta meg Franciaországot - és vele együtt Belgiumot -, hogy "közvetlen szerepet játszott a népirtás előkészítésében", sőt "annak végrehajtásában is részt vett". Párizs vasárnap este bejelentette, hogy csak a nagykövet képviseli az országot az ünnepségen.

A nagykövet hírügynökségeket tájékoztatva elmondta, hogy nem sokkal a bejelentés után, vasárnap késő este a ruandai külügyminiszter felhívta őt telefonon, és közölte vele, hogy visszavonták az akkreditációját az ünnepségre. Flesch megkérdezte a külügyminisztert, hogy hétfőn délután elhelyezhet-e egy koszorút a népirtás áldozatainak emlékművénél, Gisoziban, de azt a választ kapta, hogy nem.

A népirtás 1994-es kezdetekor Franciaország szövetségese volt a Ruandát vezető szélsőséges hutu rezsimnek, és máig kérdéses, milyen szerepe volt a tömeges gyilkosságokban - írta az AFP. Franciaország és Ruanda 2010-ben hivatalosan megbékélt egymással, de viszonyuk nagyon kényes maradt, és a normalizáció folyamata leállt, aminek jele a mostani feszültség is.

Párizs 2010-ben elismerte, hogy "súlyos hibákat követett el" a ruandai helyzet megítélésében, de soha nem volt hajlandó bocsánatot kérni, noha Kigali ezt várja. A tíz évvel ezelőtti megemlékezéskor is történt egy súlyos incidens Kigali és Párizs között. Az akkori francia külügyminiszter vezette küldöttség lerövidítette ruandai látogatását, mert Kagamé beszédében bírálta Franciaországot, amiért "van képe nem bocsánatot kérni".  

Edouard Balladur, aki a ruandai népirtás idején Franciaország miniszterelnöke volt, és Jean-Claude Lafourcade tábornok, az akkori francia katonai-humanitárius művelet parancsnoka hazugságnak nevezte hétfőn az Europe 1, illetve az RTL rádiónak adott nyilatkozatában Kagaménak azt az állítását, hogy Franciaország részt vett a mészárlásban. Mint Balladur mondta, "Franciaországnak semmilyen szerepe nem volt a népirtásban, sőt az egyetlen ország volt akkor, amely humanitárius műveletet szervezett a további tömeggyilkosságok megakadályozására". 

Belgium a Kagamé általi bírálat ellenére az eredeti tervnek megfelelően, Didier Reynders külügyminiszter vezette küldöttség élén vesz részt a megemlékezéseken. "Azért megyünk Ruandába, hogy megemlékezzünk a népirtásról, vagyis hogy felidézzük az áldozatok emlékét, és nem azért, hogy tiszteletünket tegyük a jelenlegi ruandai kormány előtt" - jelentette ki a miniszter vasárnap esti elutazása előtt.

Ruandában 1994 áprilisa és júliusa között a többségi hutu nemzetiséghez tartozó szélsőséges milíciák mintegy 500 ezer kisebbségi tuszit és 300 ezer mérsékelt hutut mészároltak le.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!