szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szerdán is voltak már rakétatámadások Izrael és a Gázai övezet között a gázai iszlamisták ellen indított izraeli hadművelet második napján.

Reggel ismét Tel-Avivot és környékét vették célba a Hamász házilagos készítésű M76-os rakétáival, amelyek akár hetven kilométerre is eljutnak. Két lövedéket semlegesítettek Risón Leción település fölött a Vaskupola rakétavédelmi rendszer elfogórakétái, de a maradványok egy főútra estek.

Az ország középső részén a rakétaveszély ellenére megnyitották kapuikat szerda reggel a nyári iskolai táborok, de a nyilvános óvóhelyek is nyitva vannak.

Jeruzsálemi kormányközeli források úgy nyilatkoztak a katonai rádiónak, hogy a Hamász részéről egyelőre nincsenek puhatolózások egy esetleges tűzszünetről, és a hadművelet szerintük legalább egy hétig tart majd. A rádió szerint a kormány köreiben egyre többen követelik a Gázai övezetbe irányuló áramszolgáltatás, üzemanyag- és élelemszállítás leállítását.

Az előző hadműveletekben megszokott egyiptomi közvetítés egyelőre szünetel, a 10-es tévécsatorna esti híradása szerint az ottani vezetők zöld utat adtak Izraelnek a Hamász elleni akciókhoz. Kairóban nem állnak a gázai vezérkar mellé, mert a Sínai–félszigeten a velük szövetséges iszlamisták az egyiptomi katonák ellen harcolnak.

Az Izraellel békeszerződést kötött Jordánia kormányszóvivője szerdán közleményt adott ki, amely felszólítja Izraelt a Gázai övezet elleni „barbár agresszió” leállítására, és óva int annak következményeitől.

Izrael kedd hajnalban kezdte a hadműveletet a Gázai övezet iszlámista erői ellen, és mozgósított negyvenezer tartalékost. A hadsereg szóvivője szerint az „Erős Szikla” fedőnevű offenzívának kettős célja van: csapást akarnak mérni a Hamász radikális palesztin szervezetre, és csökkenteni akarják az Izraelre irányuló rakétatámadások számát.

A Hamász is elnevezte a hadműveletet, Gázában "Ramadán tizedike" hadműveletnek hívják, ami nemcsak a harcok keddi kitörésének dátuma, hanem egyben az Izrael számára különösen veszteséges 1973-as jóm-kipúri háború egyiptomi elnevezése is.

Az izraeli légierő Moti Almóz altábornok beszámolója szerint százhatvan katonai célpontot bombázott éjjel az övezetben. Célzott támadást hajtottak végre többek közt Háfez Hamad, az Iszlám Dzsihád beit-hanúni vezetőjének háza ellen is, aki több családtagjával együtt meghalt.

Kedden késő este Gázából elsősorban távolabbi célpontok, köztük Jeruzsálem ellen indítottak rakétákat. A Tel-Avivtól északra fekvő Haderában egy M-32-es rakéta maradványait találták meg, amelyből az izraeli szakértők szerint még több tucat lehet a Hamásznak.

A hadművelet megindítása óta összesen körülbelül ötszáz lövedéket lőttek ki Izrael felé Gázából. Ebből a Jediót Ahronót szerdai száma szerint négyet Beér-Sevára, hármat Jeruzsálemre, egyet-egyet Tel-Avivra, Risón Leciónra, Haderára, Gederára irányoztak, Asdódban tizenegyszer, Askelónban hatszor, a Gázai övezet határához közeli Szderótban pedig ötvenszer szólaltak meg a szirénák.

Izrael be akar keményíteni

Az izraeli védelmi miniszter azt ígérte, hogy a napokban kiterjesztik a hadműveletet, és "súlyos árat fog fizetni a Hamász". Móse Jaalon a Sin Bét belbiztonsági szervezet és a hadsereg vezérkarával folytatott megbeszélés után nyilatkozott – írják a Háárec című újság honlapján.

„Különböző rangú terroristákat ölünk meg, és ez a tevékenység folytatódik, egyre erősödik” – fogalmazott a miniszter, aki szerint „nem lesz rövid hadművelet, tovább támadjuk a levegőből a Hamászt és a többi terrorszervezetet”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!