szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A országhatárok lezárása az ebola sújtotta nyugat-afrikai országokból érkezők előtt nem hatékony módja a járvány megfékezésének - jelentette ki csütörtökön Washingtonban a Világbank elnöke, aki szerint a halálos betegség elleni harcot közvetlenül a vírus terjedésének helyszínén kell felvenni.

"Mindenki a határaink lezárásáról beszél (...), de ez olyan, mintha egy égő házban volnál, a szobádban és elkezdenél nedves törülközőket tenni az ajtód alá, nehogy bejöjjön a füst" - fogalmazott Jim Yong Kim a Reuters brit hírügynökség által szervezett klímaváltozási konferencián.

"Ez nem hatékony stratégia. Oda kell mennünk és el kell oltanunk a tüzet" - tette hozzá a vérzéses láztól legjobban szenvedő nyugat-afrikai országokra, Libériára, Sierra Leonéra és Guineára utalva.

Számos amerikai képviselő ideiglenes utazási korlátozások bevezetését sürgeti az ebola által leginkább érintett országokból érkezők esetében, az amerikai kormány azonban csütörtökön közölte, hogy ez a kérdés jelenleg nincs napirenden.

Eközben Isabelle Nuttall, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik illetékese Genfben azt mondta, szakértőket küldenek a járvány továbbterjedése szempontjából legveszélyeztetettebb országokba, Maliba és Elefántcsontpartra. Nuttall Elefántcsontpart esetében arra hívta fel a figyelmet, hogy az ország 20 milliós lakossága nagyjából akkora, mint a már említett három nyugat-afrikai ország népessége együttvéve. 

Ahogy emelkedik a megbetegedések száma, egyre kevésbé zárható ki, hogy a szomszédos országokban is megjelenik a vírus - mondta Kim. Hozzátette, ez a legfőbb oka annak, hogy a WHO együttműködik Malival és Elefántcsontparttal, hogy azok képesek legyenek időben észrevenni az ebola megjelenését és azonnali intézkedéseket hozzanak a betegség megfékezésére.

A Reuters megjegyezte, hogy ha az ebolajárvány Elefántcsontpartot is nagy mértékben érintené, annak potenciális gazdasági következményei az egész világon érződnének, hiszen az ország a szomszédos Ghánával együtt a világ kakaóbabtermésének 60 százalékát adja.

A WHO szerint a betegségben elhunytak száma a hivatalosan közölt adatnak közel háromszorosa, több mint 12 ezer fő lehet. Az ENSZ szakosított szerve becslésében azt vette alapul, hogy a regisztrált 9 ezer fertőzött mellett ugyanennyien lehetnek azok, akik a statisztikákban nem szerepelnek, a halálozási ráta pedig mindehhez 70 százalék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!