szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A New York Times úgy tudja, Irán előzetesen beleegyezett abba, hogy Oroszországba szállítaná uránkészlete jelentős részét, amennyiben sikerül tető alá hozni egy széles körű nukleáris egyezséget a Nyugattal.

Az újság lehetséges áttörésként értékelte a fejleményt, amelyről a tárgyalási folyamatban részt vevő tisztviselők és diplomaták közlése alapján számolt be.

A javasolt megállapodás értelmében az Oroszországba szállítandó uránt fűtőelemekké alakítanák a Busehrben működő atomerőmű, Irán egyetlen ilyen polgári célú létesítménye számára – írta a New York Times, megjegyezve, hogy az üzemanyagrudakat rendkívül nehéz lenne később nukleáris fegyverekhez felhasználni.

A javaslat, ha megvalósulna, bár valamelyest enyhítené a nyugati hatalmaknak az iráni atomprogrammal kapcsolatos aggályait, nem zárná ki, hogy Irán a későbbiekben atomfegyvert fejlesszen ki. A nyugati hatalmak és Izrael azzal vádolják Teheránt, hogy békés célú nukleáris tevékenységének leple alatt atomfegyver előállítására törekszik. Ezt az állítást az iráni kormány következetesen tagadja.

A nemzetközi közösség arra igyekszik rávenni Teheránt, adjon objektív garanciákat arra, hogy nem gyárt nukleáris fegyvert, cserébe pedig feloldanák az iráni gazdaságot sújtó büntetőintézkedéseket.

A New York Times hangsúlyozta, hogy egyelőre csak javaslatról, és lehetséges áttörésről van szó a régóta megakadt tárgyalásokban, korai végleges eredményekről beszélni.

Az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsának egy magas rangú tisztviselője azt mondta, hogy Oroszország "nagyon hasznos" szerepet játszott a tárgyalásokon. Mint fogalmazott, "az egyéb külpolitikai nézeteltérések dacára Oroszország teljes egységben lépett fel a többi országgal".

Az iráni és az amerikai külügyminiszter, valamint Catherine Ashton, az Európai Unió most leköszönt kül- és biztonságpolitikai főképviselője részvételével Ománban, Maszkat városában folytatódnak november 9-én és 10-én az iráni atomprogramról szóló megbeszélések. A tárgyalások célja, hogy november 24-ig tető alá hozzák a program körüli vitákat eloszlató végleges megállapodást.

Irán, az Egyesült Államok és még öt másik ország egyelőre messze van attól, hogy egy sor kérdésre végleges megoldást találjon, viszont ha az iráni-orosz megállapodás beválik, kiindulópontja lehet a további megbeszéléseknek – írta a New York Times.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!