szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai szenátus megszavazta kedden Colleen Bradley Bell budapesti nagykövetté való kinevezését. A televíziós producer Barack Obama amerikai elnök újraválasztási kampányának egyik legeredményesebb adománygyűjtője volt, de jelölését sokan kritizálták.

Magyarországra a rendszerváltás óta nem hivatásos, hanem úgynevezett „politikai kinevezett” nagykövetet delegál az Egyesült Államok. Budapest sokáig kedvelt állomáshelynek számított, a profi diplomaták helyett rendre jelentős kampánytámogatók, adománygyűjtők érkeztek ide.

boldandbeautiful

Eleni Tsakopoulos Kounalakis tavaly júliusi távozásakor felvetődött, hogy a Fehér Ház megfontolhatná egy profi karrierdiplomata akkreditálását Budapestre. Végül nem így történt.

Az Obama-kormány választottja a 47 éves, férjével és négy gyermekével Los Angelesben élő Colleen Bradley Bell lett, akit eddig a Gazdagok és szépek (The Bold and the Beautiful) című sorozat producereként ismertek, a sorozatot férje, Bradley Bell szülei indították útjára.

A kijelölt nagykövet egykor a virginiai Sweet Briar College-ban politikatudományokból és közgazdaságtanból diplomázott, tanult a skóciai St. Andrews Egyetemen is. Bell kiterjedt társadalmi tevékenységet vállal. A Los Angeles-i Szépművészeti Múzeum igazgatótanácsának tagja, Obama a washingtoni Kennedy Központ egyik kurátorává nevezte ki, és klímaügyekben is aktív.

The New York Times szerint 2011-ben és 2012-ben több mint 1,2 millió dollár adományt szedett össze, Obama újraválasztási kampányának így az egyik legeredményesebb adománygyűjtője volt.

Budapesten Charles Thomas 1994-es távozása óta nem állt a képviselet élén karrierdiplomata, azóta Bell a negyedik nő a poszton. Elődje, Eleni Tsakopoulos-Kounalakist váltja, aki szintén Kaliforniában volt Obama nagy pénzgyűjtője.

Nem volt egyszerű az út a szavazásig

Bradley Bell ügye összefonódott a Buenos Aires-i amerikai képviselet élére szánt Noah Mamet és az oslói nagykövetnek szánt szállodás, George Tsunis jelölésével. A The Washington Post szerint Bell, Mamet és Tsunis együtt jelképezik azt a problémát, hogy politikai kampányadományozók zsíros diplomáciai posztok birtokosai lehetnek, miután csúnyán botladoztak a bizottsági megerősítési meghallgatáson.

Tsunis a külügyi bizottsági meghallgatásán nagyon gyengén szerepelt, és a hírek szerint Bellnek is nehézséget okozott meghatározni, hogy az Egyesült Államoknak milyen stratégiai érdekei vannak Magyarországon. Mamet elismerte, hogy még sohasem járt Argentínában.

John McCain republikánus szenátor a The Wall Street Journal című napilapban március elején azt javasolta, hogy a szövetségi felsőház utasítsa el a három jelöltet.

Az elmúlt hetekben alaposan megismerhette a közvélemény Andre Goodfriend nevét, ő képviselte ugyanis ügyvivőként a budapesti amerikai nagykövetséget a kitiltási botrány ügyében. Goodfriend a hírek szerint Budapesten marad az új nagykövet érkezése után is.

Nagyköveti poszt, hálából

Az Egyesült Államokban évtizedek óta hagyomány, hogy a nagyköveti megbízások körülbelül 30 százaléka az elnök támogatói köréhez kerül, egyfajta politikai hálaként. Az arány a békés európai és a kellemes karibi posztokon 80-85 százalékos, Ázsiában is növekszik, de senki sem akar feszültséggócnak számító országba menni.

A nagykövetek formailag nem az országot, hanem az amerikai elnököt képviselik külföldön, és a bennfentesek megbízását általában azzal védelmezik, hogy nekik közvetlenebb lehet a viszonyuk a Fehér Ház urával, mint annak, aki a külügyminisztérium apparátusából érkezett.

Az sem árt, ha a jelölt tehetős, mert értesülések szerint előfordul, hogy a kormányzati bérskála alapján évi 179 700 dolláros fizetést húzó misszióvezető a magánvagyonából egészíti ki a reprezentációs költséget.

Obama az első elnöki mandátuma idején még tartotta magát a „történelmi” arányokhoz, de a politikai pénzmozgásokat szemmel tartó Center for Public Integrity intézet összesítése szerint a januári második beiktatása óta Bell volt a 23. kampánypénzgyűjtő, akit nagyköveti posztra jelöltek, és 17 egyéb politikai kinevezett mellett eddig csak 33 karrierdiplomata akadt az új misszióvezetők között.

A Budapestre érkező új amerikai nagykövet jelölésének hátteréről tavaly novemberben a HVG is írt. Az erről szóló cikk regisztráció után itt érhető el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!