szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Iszlám Állam állítólag olyan üzenetet tett fel szombaton a világhálóra, amely a szélsőséges szervezet fogságában lévő egyik japán túsz megöléséről szól és a másikért fogolycserét követel.

Az üzenet egy fotóból és egy hangüzenetből áll. A fotón minden jel szerint az egyik túsz, Goto Kendzsi látható, amint egy fényképet tart a kezében. A hangüzenet szerint a Goto kezében lévő fényképen a másik túsz, Jukava Haruna fej nélküli holtteste látható. Fogva tartói Goto szabadon engedéséért cserébe most már egy Jordániában bebörtönzött iszlamista nő szabadon engedését követelik. Korábban 200 millió dollár (54 milliárd forint) váltságdíjat követeltek a két japánért. A túszejtők korábban a váltságdíj kifizetésére még kedden 72 órás határidőt szabtak meg, ami pénteken járt le.

A 47 éves Goto Kendzsit és a 42 éves Jukava Harunát a korábbi feltételezések szerint Szíriában tartották fogva.

Az üzenet nem sokkal közzététele után eltűnt az internetről. Az Iszlám Állam eddig rendszerint videofelvételekben jelentette be túszai kivégzését. Ez lenne az első alkalom, hogy egy fotóhoz mellékelt hangüzenettel jelentkeznek. A hang feltehetően Gotóé. Noha az üzenet hitelességét még vizsgálják, a japán kormány elítélte a "felháborító és elfogadhatatlan erőszakos cselekedetet". Abe Sindzó kormányfő kijelentette, hogy "Japán nem hajlik meg a terrorizmus előtt". A miniszterelnök a még életben lévő túsz azonnali szabadon engedését követelte.

Az üzenetben említett szélsőséges nő az iraki állampolgárságú, az al-Kaida terrorszervezethez köthető Szadzsida Risvai, aki 2005-ben sikertelenül kísérelt meg öngyilkos merényletet elkövetni.

A japán kormány szombaton korábban azt ígérte, "soha nem fogja feladni" a harcot az iszlamista szélsőségesek fogságába esett két japán túsz kiszabadulásáért. "Soha nem adjuk fel, hazahozzuk őket" - hangoztatta szombaton Nakajama Jaszuhide japán külügyminiszter-helyettes, akit a túszok megmentésére tett erőfeszítések összehangolásával bíztak meg.

"A helyzet változatlanul nagyon komoly, de mindent megteszünk, amit csak tudunk, hogy elérjük a két japán túszt kiszabadulását" - mondta Szuga Josihide kormányszóvivő. A szóvivő elmondta, hogy Tokiónak nincs közvetlen kapcsolata a túszejtőkkel. A szigetország kormánya minden lehetséges módon próbál eljutni a túszejtőkhöz, beleértve szíriai törzsi vezetők segítségét.

A tokiói kormány elemzi a pénteki üzenetet is. A közlemény egy olyan internetes fórumon jelent meg, amelyet gyakran látogatnak az Iszlám Állam szimpatizánsai. Képeket nem közöltek a túszokról.
A japán illetékesek közvetlenül eddig nem foglaltak állást arról, hogy fontolóra vették-e váltságdíj fizetését. Japán korábban több más országgal együtt ellenezte váltságdíjak fizetését szélsőségeseknek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!