Nagy Gábor
Nagy Gábor
Tetszett a cikk?

Pofátlan gyógyszerár-emelésével, arrogáns stílusával három hónap kétes dicsőséget vásárolt magának az amerikai Martin Shkreli, aki ellen vádat emeltek, mert piramisjátékkal fosztotta ki befektetőit.

Kárörvendő kórus fogadta világszerte, de különösen az USA-ban, hogy New Yorkban őrizetbe vették, majd ötmillió dolláros óvadék fejében, útlevele leadása mellett feltételesen szabadon bocsátották a 32 éves Martin Shkrelit, aki három hónap alatt az online közösség egyik leggyűlöltebb emberévé vált. Ezt a címet – amire láthatóan büszke volt – azzal vívta ki, hogy az amúgy is a drága gyógyszerek problémájával küzdő Amerikában megvette a rákos és AIDS-es betegeknek adott Darapirm nevű készítmény jogait, majd a tablettánkénti árat 13,5 dollárról 750 dollárra emelte.

A bő ötezer százalékos drágulást arcátlan módon védő, és az embertelen pénzéhség megtestesítőjeként megjelenő Shkreliről az ügyészség által összeállított vádiratból egy notórius hazudozó és nem is túl kifinomult eszközökkel dolgozó csaló képe rajzolódik ki. Shkreli kétes hírneve csúcsán magát a legsikeresebb albánnak nevezte, akit a Föld valaha a hátán hordott, amiből annyi biztosan igaz, hogy 1983-ban albán és horvát származású szülők gyerekeként született New York Brooklyn negyedében. Azt, hogy rendkívül okos, ma sem vitatják el tőle, és az általa szőtt legenda alapján már tizenévesen jó érzékkel vásárolt a frissen tőzsdére ment Amazon, illetve a Compaq részvényeiből, a biotechnológia iránti érdeklődését pedig jóval idősebb sakkpartnere keltette fel.

Arról ábrándozott, hogy egy hatalmas gyógyszeripari céget épít fel, és 16 évesen kimaradt a neves Hunter New York-i középiskolából. A Cramer, Berkowitz & Co. befektetési társaságnál helyezkedett el gyakornokként, és 2000-ben azt javasolta, shortolják a biotechnológiai cégek papírjait, azaz játsszanak azok árfolyamesésére. Az rövid időn be is következett, a cég csinos profitot vágott zsebre, az amerikai tőzsdefelügyelet azonban vizsgálatot indított, nem történt-e bennfentes kereskedelem. Erre nem találtak bizonyítékot, így jó időben tett nyereséges tétjével Shkreli már fiatalon hírnévre tett szert pénzpiaci körökben, és ezt kihasználva 2006-ban, 23 éves korában önállósította magát, és létrehozta saját, Elea Capital nevű befektetési társaságát.

A vádiratból az derül ki, hogy elhitte, tévedhetetlenül tud tőzsdézni, ám éppen ellenkezőleg történt: kockázatos spekulációkkal minden rábízott pénzt elveszített. Az Elea Capital egy bírói döntés eredményeképp 2,3 millió dollárt lett volna köteles kifizetni a Lehman Brothersnek, ám a teljesítést Shkreli megúszta, amikor a brókerház 2008-ban összeomlott, és ezzel berobbantotta a világméretű pénzügyi válságot. Röviddel később MSMB Capital, majd MSMB Healthcare néven hozott létre befektetési társaságot, amelyek sikereseknek tűntek, és Shkrelit a Forbes amerikai gazdasági magazin a legsikeresebb 30 év alatti üzletemberek listáján nevezte meg. A vádiratból azonban kiderült, hogy a mesés hozamok csak a befektetőknek küldött kimutatásokban léteztek, s amikor Shkreli azt állította, 35 millió dollárnyi tőkét kezel, a kasszában valójában kevesebb, mint 700 dollár kuncogott.

Twitter

A veszteségek hólabdája 2011 elejére lavinává változott, csak a Merrill Lynch brókerház hétmillió dollárt követelt egy balul elsült spekuláció miatti tartozásként, de Shkreli a hazugságok hálójával még másfél évig gyűjteni tudta az új pénzt, amiből a régi tartozásait fizette. Közben Retrophin néven biotechnológiai céget alapított, ahová neves befektetőket tudott megnyerni, köztük Brent Saunderst, aki jelenleg a Botoxot gyártó Allergan vezérigazgatója. A Retrophinnak saját terméke nem volt, és Shkreli kicsiben már akkor ugyanazt csinálta, amiből később botrány lett: gyógyszereket vásárolt fel, majd azokat alaposan megdrágította. A vádiratból kiderül, hogy a Retrophinnak valójában egy feladata volt, a katasztrofális tőzsdei döntések nyomainak eltüntetése, amire Shkreli 11 millió dollárt szivattyúzott át a cégből a két befektetési alapjába.

A Retrophin igazgatótanácsa tavaly kirúgta, és a könyvek meghamisításával is megvádolta Shkrelit, aki az idei év elején újabb biotechnológiai céget alapított, amelyet a zseniális – de homoszexualitása miatt tragikus sorsú – brit kódtörő matematikus, Alan Turing után Turing Pharmaceuticalsnak nevezett el. Még ehhez is sikerült 90 millió dollár tőkét gyűjtenie, amiből 55 millió dollárért megvette a Daraprim jogait. A szeptemberi durva áremelés közellenséggé tette, és a botránynak nem örült a hagyományos gyógyszeripar sem, mert az elnökségre esélyes demokrata Hillary Clinton Shkrelit kipécézve megígérte, hogy győzelme esetén bevezeti a gyógyszerek árellenőrzését. A jellemzően kapucnis pulóvert és farmernadrágot viselő Shkreli imádta a reflektorfényt, és fürdőzött a gonosz szerepében. Hip-hop rajongóként híresztelte el, hogy megvette a Wu-Tang Clan egyetlen példányban készült The Wu – Once Upon a Time in Shaolin című nagylemezét, amiért egy árverésen 2 millió dollárt fizetett. Az együttes és a rajongók annyira felháborodtak azon, hogy a kivételes példány kinek a kezébe került, hogy csalódottan vették tudomásul, amikor az ügyészségnek a vádemelést és a letartóztatást bejelentő sajtóértekezletén elhangzott: a lemezt nem foglalták le a vádakat tagadó Shkrelitől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!