Váratlan botrány törte meg a válaszút előtt álló thai monarchia médiacsendjét, amelyre a világ legszigorúbb cenzúrája ügyel. Ritka alkalom, hogy a királyi ceremóniákon túl a kívülállók bepillantást nyerhetnek az udvari intrikákba, az arisztokraták magánéletébe, fejvesztés terhe nélkül. A kínos ügy röviddel a világ leghosszabb ideje, közel hét évtizede uralkodó Bhumibol Aduljadedzs király tavaly decemberben ünnepelt 87. születésnapja után robbant ki. Egyetlen fiú örököse, a 62 éves Maha Vadzsiralongkorn herceg bejelentette, hogy elválik feleségétől, sorban a harmadiktól, akit azonnal meg is fosztott udvari előjogaitól. Ezzel a házasságból származó egyetlen fiát is kizárta az utódlásból. Az eset nemcsak azért kacifántos, mert a nemzetet összetartó uralkodóház régóta latolgatott utódlási problémáját hozza felszínre, hanem azért is, mert a háttérben a royalista katonai puccs hatalmi érdekei húzódnak.
Szriraszmi hercegné trónfosztása a katonai rezsim tisztogató akciójának eddigi csúcsa. A korrupció ellen a junta által meghirdetett harc fő célpontja a hercegnéhez közel álló thai királyi rendőrség, amely régóta begyében van a katonaságnak. Udvari kapcsolatai mellett ugyanis a rendőrség a leváltott politikai hatalommal is szoros összeköttetésben áll. A 2006-ban, szintén katonai puccsal elűzött Thakszin Sinavatra kormányfő a rendőrségnél kezdte karrierjét, és a testületbeli régi barátságait még mindig ápolja. A bűnüldöző szerv berkeiben nemrég hatalmas vagyonokat felhalmozó bűnszövetkezetet göngyölítettek fel, és több magas rangú rendőrtisztet letartóztattak. Köztük Szriraszmi hercegné nagybátyját, a rendőrmaffia fejét, aki 12 év börtönt kapott. A múlt héten a hercegné három fivérét egyenként öt és fél évi börtönre ítélték, többek közt lopás vádjával. Az üldözési hullám és a válás több szempontból is a junta előnyét szolgálja. Egyrészt tovább gyengíthette a volt rezsimmel összefonódott rendőrség hatalmát, másrészt a királyi házban is megakadályozták a leváltott politikai elit befolyását. Az ország népe feletti abszolút hatalom, a királyi korona öröklésének kérdése ezzel egyre inkább a katonai rezsim hatáskörébe kerül.
Thaiföldön a felülmúlhatatlan karizmájú Bhumibol király utódlása kényes kérdés. Fia köztudottan messze áll a király aranyba foglalt erkölcsi tanításaitól, amelyekre a junta az ország új értékrendjét és alkotmányát alapozza. Népszerűségben jóval megelőzi a trónörököst a húga, Szirindhorn hercegnő, akit „angyalhercegnő” néven emleget a nemzet. Az 1974-es alkotmánymódosítás értelmében Thaiföld trónján királynő is uralkodhat, ám a hagyományokhoz ragaszkodó ország férfi örököst szeretne látni.
A herceg titokban terjedő magánéleti botrányait azonban a katonai elit sem nézi jó szemmel, és többen alkalmatlannak tartják az uralkodásra. Ráadásul pénzügyi kapcsolatba hozták Thakszinnal, a junta ősellenségével. Trónra kerülése mégis a junta előnyére is válhat, hiszen gyenge királyként csak a katonai hatalomra támaszkodva tarthatná fenn a tekintélyét.