Ugye utálja ön az idegeneket? – összegezve lényegében erre kellene válaszolnia nyolcmillió magyar választópolgárnak az új, úgynevezett nemzeti konzultáció keretében a 12 kérdésből álló kérdőíven – az eredmény persze előre borítékolható. A nem túlzottan szofisztikáltan megfogalmazott kérdések segítségével a kormány saját menekültellenes politikájához keres támogatást. Erre szüksége is lesz, hiszen olyan intézkedéseket szeretne bevezetni, amelyek sértik az EU szabályait. A kérdőív kitalálói persze biztosra mennek, hiszen a felmérésekből tudható, hogy a magyar népesség nagy része idegenellenes. Így viszont a nemzeti konzultáció arra kiválóan alkalmas lesz, hogy a válaszolók nagy többségének egyetértését megszerezze a kormány, s erre hivatkozzon a Brüsszellel várható vitában.
A kérdőívre július 1-jéig lehet válaszolni, s az egész művelet közel egymilliárd forintba kerül. A feltett kérdések nyomán felvázolható idegenrendészeti rendszer költségei viszont szinte felmérhetetlenek. Ma három befogadóállomást, három Menekültügyi Őrzött Befogadó Központot és egy közösségi szállást működtet a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH). Ha minden menekültet őrizetben akar tartani majd a kormány, akkor a mai hálózatot alaposan ki kell bővíteni. Tavaly közel ötezer ember került menekültügyi őrizetbe, ám ha az ez év elejeihez hasonló menekültáradat indul Magyarország felé, akkor a jelenlegi kapacitások nyilván nem lesznek elegendőek.
Egyelőre viszont nem fenyeget a nagyarányú bevándorlás veszélye. Az idei év elején – ahogyan tavaly is – koszovóiak jöttek, ám német és osztrák fellépésre Szerbia megszigorította határainak őrzését, így márciustól már sokkal kevesebben szerettek volna magyar területen át nyugatra jutni. 39,5 ezer – zömmel koszovói – menekültet regisztrált idén eddig a BÁH, de közülük 30 ezren február végéig érkeztek magyar területre. Az azóta eltelt két hónapban jóval kisebb a nyomás a rendszeren, tehát a menekültprobléma sokkal kevésbé égető, mint akár az év elején is volt.