A Kádár-korszak lakásforradalma sem volt elég a lakhatási válság felszámolásához

A Kádár-korszakban nőtt a legnagyobb mértékben a lakásállomány, és a lakóingatlanok gépészeti felszereltsége is ekkor ugrott meg, de a lakáshiány nem szűnt meg, a közművesítés is lassan haladt – mondja Keller Márkus, az ELTE docense.

A Kádár-korszak lakásforradalma sem volt elég a lakhatási válság felszámolásához

A főváros külső részein, illetve az ország nagy- és középvárosaiban lakótelepek épültek, a vidéket pedig elárasztották a modern térrendszerű családi házak, amilyen a nevezetes kockaház is; a hosszú vályogházak megritkultak. De közben a lakásra vágyók városban és vidéken is sajátos nehézségekkel szembesültek.

Bár a szocialista állameszmé(ny)ből következett, hogy a lakást alapvető közszolgáltatásnak tekintsék, ne pedig árunak, a lakásigények kielégítésére sosem volt elegendő erőforrás. Magyarországon jogilag soha nem is minősítették alapjognak a lakhatást, szemben például a Szovjetunióval, így viszont nem is államosították az összes lakást (csupán a bérleményeket és a „kizsákmányolónak” minősítettek ingatlanjait 1952-ben).

Magyar Péter megoldana egy örök problémát, ami Kádártól Orbánig senkinek sem sikerült

Magyar Péter azt mondja, van receptje a lakhatási válság ellen. A feladat nem kicsi: lakhatási szakértőt, az építéstörténet szakértőjét és a témával foglalkozó szociológust is kérdeztünk az emberemlékezet óta tartó lakhatási válság okairól és a fordulat lehetőségéről.

Az állam leginkább a városi lakáshelyzet fejlesztésében vállalt szerepet, ami beleillett a városias, iparosodott ország koncepciójába. Állami beruházásként épültek a korszak emblematikus lakótelepei, de az új lakások többsége – összességében nagyjából kétharmada – magánépítésű ház volt, jellemzően vidéki településeken.