Oszlatás Jerevánban

  • HVG HVG
Oszlatás Jerevánban

Az örmény ellenzékiek hétfő este ismét összegyűltek Jereván belvárosában, ahogy június 23-a óta már többször is. Az ok, hogy az áramdíjak 22 százalékos emeléséről hozott döntés visszavonását követeljék. Az aktivisták azt követően szállták meg az egyik belvárosi teret, hogy a rendőrök pár órával korábban erővel szétzavarták őket. A tiltakozók száma az utóbbi napokban változó volt, akadt, amikor több mint tízezren gyűltek össze, ám az éjszakai útzárakat csupán alig száz ember tartotta fenn.

Az áramdíjemelés az utolsó csepp volt a pohárban: az életszínvonal folyamatosan csökken a Moszkva szövetségesének számító volt szovjet tagköztársaságban, amely az idén januárban bejelentette, hogy csatlakozik a Moszkva vezette Eurázsiai Gazdasági Unióhoz. A válságot a helyi fizetőeszköz, a dram leértékelődése, az infláció, illetve a külföldön – elsősorban Oroszországban dolgozó – örmények hazautalásainak drasztikus visszaesése okozta. A kormány egyelőre nem tudja, mit tegyen, Szerzs Szargszjan államfő elrendelte az áremelés jogosságának kivizsgálását. Közölte: ha a díjemelés alaptalan, az örmény állam átveheti a vállalat irányítását.

Örményország, amely az Eurázsiai Gazdasági Unióhoz csatlakozás előtt néhány évig az EU-hoz próbált közeledni, kényszerpályán mozog: miközben a kezében van a nemzetközi jog szerint Azerbajdzsánhoz tartozó, többségében örmények lakta Karabah, az olajban gazdag Baku erőltetett ütemben fejleszti hadseregét, amely rövidesen képessé válhat a terület visszafoglalására. Örményország egyedül képtelen megvédeni Karabahot, így aligha függetlenedhet Moszkvától. A Kreml vádja szerint a jereváni zavargásokat a Nyugat szítja, amely az ukrajnaihoz vagy a grúziaihoz hasonló „színes forradalom” kirobbantásával próbálja meg kiszakítani Örményországot az orosz érdekszférából.