Nopara.org néven indult meg szerdán a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) új internetes oldala, amely azoknak a tudatos polgároknak ajánl digitális „túlélőkészletet”, akik nem szeretnék, hogy a titkosszolgálatok és egyéb állami szervek könnyedén nyomon kövessék mozgásukat és beszélgetéseiket. Szabó Máté, a TASZ szakmai igazgatója szerint az oldalakon szoftverekhez és böngészőkhöz több tucat ingyenesen használható kiegészítő, illetve telefon- és számítógép-beállítási trükk található.
A nopara.org-ra már csak azért is szükség lehet, mert Szabó Máté szerint a magánélethez való jogot szavatoló magyarországi szabályozás elnagyolt, és nem felel meg az európai elvárásoknak. És közben még romlik is a helyzet: míg korábban a kormányzat tiszteletben tartotta azt az elvet, amely tiltotta a különféle adatbázisok összekapcsolását, az utóbbi időben hozott döntések, ha jogi értelemben nem is, de technikailag könnyebbé teszik az összekapcsolást. Például az adóhivatali és az OEP-nyilvántartás egyesítését.
Szabó Máté szerint az is gondot jelent, hogy a 2012. január 1-jei hatállyal megszüntetett adatvédelmi biztosi státus helyére lépett új szerv, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság az elődjénél sokkal többet foglalkozik a vállalatok adatkezelési gyakorlatával, illetve a cégek megbírságolásával, és jóval kevesebbet az állam által elkövetett szabálytalanságokkal. Ez a váltás már csak azért is furcsa, mert az adatvédelmi biztos eredetileg ombudsmani, azaz országgyűlési biztosi feladatokat látott el, az ombudsmanok alapvető kötelessége pedig az állami szervek működésének ellenőrzése.