szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az új amerikai elnök színre lépésével eljött egy olyan világ, amiben a jól magalapozott diplomácia kapcsolatok egy Twitter-bejegyzés közzétételével semmissé válhatnak. Az alábbi cikk segít eligazodni, hogy melyik ország mire számíthat Trumptól.

Barátok

Izrael

Bár Izrael régi szövetségese az USA-nak, Obama és Netanjahu között voltak súrlódások. Trump azonban most szeretné visszaállítani a jó kapcsolatot, amit jól mutat, hogy amíg a korábbi adminisztráció rosszallásának adott hangot a lehetséges Palesztin állam területén történő betelepítések és terjeszkedés miatt, addig Trump – bár kritizálta – de hivatalosan nem helyezkedett szembe Izrael betelepítési politikájával.

Oroszország

A hidegháború óta az amerikai elnökök bár óvatosan közeledtek Oroszország felé, azért nagyon figyeltek rá, hogy inkább semlegesen viszonyuljanak hozzá. Ezt az óvatosságot rúgta fel most Trump, aki tisztázatlan okokból igazán barátira vette a hangot, Putyint erős vezetőként állítja be, akivel szövetkezne az Iszlám Állam elpusztítása céljából és többször is olyan pozíciót vett fel, ami kedvező az oroszok számára. Ilyen volt, amikor megkérdőjelezte a NATO hasznát, nem volt hajlandó elismerni, hogy orosz hekkerek piszkáltak bele a 2016-os elnökválasztási kampányba.

Egyesült Királyság

Az angolokkal továbbra is speciális kapcsolatot ápol, Theresa May első külföldi vezetőként látogatta meg Trumpot Washingtonban, aki üdvözölte a britek kilépést az Európai Unióból. Bár az újdonsült elnök beutazási tilalmi rendelete az angoloknál is kiverte a biztosítékot.

Barátságosak

Ausztrália

Az egyik korábbi leghűségesebb szövetségessel kicsit megromlott a viszony, miután Trump lecsapta a telefont az ausztrál kollégájának egy, még az Obama-érában megkötött egyezmény miatt, aminek értelmében 1250 menekültet kéne átvennie az USA-nak.

Japán

A kampány során azzal vádolta meg az országot, hogy miközben az kedvezményeket élvez az USA-val való kereskedelemben, nem fizet eleget a tőle kapott katonai védelemért, bár azóta biztosította őket, hogy továbbra is a védelmük alatt állnak.

Németország

Bár Trump úgy nyilatkozott Merkelről, mint „imádott vezetőről”, keményen kritizálta is menekültügyi politikája miatt.

Ellenszenvesek

Mexikó

Trump az első pillanattól kezdve nekiesett Mexikónak, úgy beállítva az országot, amely ellopja a munkát az amerikaiak elől, drogot és illegális bevándorlókat szabadít az USA-ra. Megígérte, hogy újratárgyalja az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt és falat épít a határra.

Kína

Kína az USA legnagyobb riválisává nőtte ki magát az utóbbi években, Trump pedig úgy tűnik, felvenné a kesztyűt velük: megpróbál változtatni a kínai kereskedelmi gyakorlatokon, útját állná a dél-kínai tengeren való katonai terjeszkedésüknek, és számít a segítségükre, hogy megállítsák Észak-Korea nukleáris programját, és megemelné a vámokat a kínai termékekre, ami nyilvánvalóan kereskedelmi háborúba torkollna.

Ellenségek

Szíria, Irak, Líbia, Szomália, Szudán, Jemen, Irán

Rájuk vonatkozik a beutazási tilalom, amivel gyakorlatilag ezen országok lakosai az Egyesült Államok ellenségei.

Észak-Korea

Obama azt javasolta, hogy az új adminisztráció számára, az észak-koreai atomprogram legye az első számú nemzetbiztonsági ügy.

Az összeállítás az Atlantic cikke alapján készült.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!