szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az osztrák hadsereg az év végéig folytatja a humanitárius segítségnyújtást a magyar-szerb határon

Az év végéig meghosszabbítja az osztrák hadsereg a magyar-szerb határon teljesített humanitárius segítségnyújtást - jelentette az APA osztrák hírügynökség vasárnap. Jelenleg 85 osztrák katona teljesít szolgálatot a magyar-szerb határ mentén, a bevetés teljes költsége várhatóan 2,35 millió euró lesz.  

Az illegális migráció megakadályozása és az embercsempészek elleni küzdelem támogatása végett Ausztria 2016 őszétől osztrák katonákkal segíti a schengeni határ védelmét. Augusztusban Ausztria húsz rendőrt küldött a magyar-szerb határhoz. Tavaly novemberben pedig műszaki századot küldött a határvédelmi feladatok segítésére, továbbá ötven járművet is biztosított a magyar-szerb határvédelmi munkálatok támogatására. Az osztrák katonák szállítási, felderítési és elsősegélynyújtással kapcsolatos feladatokat látnak el. A hosszabbításról szóló döntést a keddi kormányülésen hozzák meg. Ugyanekkor határoznak arról is, hogy Szerbiának adományoznak 30 éjjellátó berendezést, amelyet Szerbia a nyugat-balkáni határzár biztosítására használ majd. 

Az osztrák hadsereg 2015 ősze óta a belügyminisztériumi munkát támogató műveleti tevékenységet végezhet annak érdekében, hogy fent tudják tartani az ország biztonságát és a rendet. Eddig a katonák az osztrák határ mentén elsősorban humanitárius segítséget nyújtottak, de az osztrák határ őrizetében is segítették a rendőrség munkáját. 

A Zöldek pártja tiltakozik a támogató tevékenység ellen, és arra szólította fel az osztrák védelmi minisztert, hogy szüntesse be az osztrák hadsereg magyarországi bevetését. Tanja Windbüchler-Souschill zöldpárti képviselő azzal indokolta a párt követelését,hogy a menedékkérőknek Magyarországon konténerekben kell kivárniuk eljárásuk lefolytatását, és lehetségesnek tartja, hogy Ausztria ezen táboroknak nyújtott logisztikai segítséget. A képviselő arra figyelmezet, hogy az osztrák parlament főbizottságának jóváhagyása szerint Ausztria mindössze humanitárius segítséget nyújthat Magyarországon. Windbüchler-Souschill a védelmi minisztertől a többi között azt szeretné megtudni, hogy az osztrák katonák humanitárius segítség címén közvetlenül vagy közvetetetten támogatták-e a magyarországi konténertáborok létesítését, és hogy az osztrák hadsereg által szállított konténereket felhasználták-e a vitatott tábor létrehozásához.

Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter korábban azt hangsúlyozta, hogy az uniós külső határ védelme a jövő biztonságpolitikai feladata. Ugyanakkor a tárcavezető az osztrák katonák kiküldetéséről szóló törvény megváltoztatását szorgalmazza, amely szerint a semleges Ausztria katonái nemzetközi felhatalmazás nélkül is bevethetők lennének külföldön. A törvénymódosítás elfogadásához kétharmados többségre lenne szükség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!