szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sok tízezer ember menekül a szíriai Baghúz településről és környékéről, amely az Iszlám Állam utolsó enklávéja. Sokezren az ellenük harcoló Szíriai Demokratikus Erők (SDF) kurd-arab ernyőszervezet fogságába kerültek. A menekülők nagy többsége nő és gyerek.

Mintegy 58 ezer ember, köztük 6 ezer fegyveres hagyta el az utóbbi három hónapban az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet utolsó szíriai zárványát, a dél-keleti Deir-ez-Zór tartományban lévő Baghúz települést és környékét - közölte szerdán az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű civil szervezet szerdán.

A kiterjedt szíriai aktivistahálózattal dolgozó OSDH jelentése szerint a terrorszervezet több ezer tagja az ellenük harcoló Szíriai Demokratikus Erők (SDF) kurd-arab ernyőszervezet fogságába került. Az SDF kedd este közölte: 24 óra leforgása alatt mintegy 6 ezer 500 ember jött ki a zárványból, köztük dzsihadisták százai, akik megadták magukat. Szerdán tudatta a fegyveres szervezet, hogy aznap további legalább 2 ezer civil hagyta el Baghúzt, köztük a terroristák által eretneknek tartott, nőiket szexrabszolgaságba taszító jazidi kisebbség 11 tagja. Hírügynökségek a jazidikről egyelőre nem közöltek több információt.

Az SDF hozzátette: kedd éjszaka mintegy 400, a zárványból más területekre szökni próbáló terroristát fogtak el és tartóztattak le. A Baghúz elleni offenzívát sokáig az hátráltatta, hogy a településen számos - korábbi közlések szerint élő pajzsnak használt - civil tartózkodott, akiknek távozásáig az amerikai támogatással bíró SDF nem tudta folytatni a harcot a szárazföldön. Az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció harci repülői mindazonáltal folyamatosan bombázták a dzsihadisták állásait.

Baghúz felszabadítása mérföldkő lenne a szélsőségesek elleni harcban, ám a terrorszervezet akkor is fenyegetést jelent majd, ha a "kalifátus" elveszti minden területét, mert továbbra is lehetnek alvó sejtjei, merényleteket hajthat végre, és maradhatnak még fegyveresek a gyéren lakott sivatagos vidéken rejtőzködve.

Az AP amerikai hírügynökség tudósítása szerint a szerdán távozott civilek egy jelentős része nők és gyerekek, vélhetően a dzsihadisták hozzátartozói. Többen is ellenséges magatartást tanúsítottak az őket ellenőrző SDF-harcosokkal szemben.Egy 30 éves iraki nő azt mondta, hogy a civilek ellenőrzésére a zárványtól nem messze felállított fogadóközpontban a már korábban betegségben szenvedő egy hónapos gyermeke meghalt az éjszaka során a hideg miatt. "Nem akartam eljönni, csak a gyereket kezeltetni" - mondta, majd szitkokkal szórta a kurd-arab ernyőszervezetet. "Az Iszlám Állam fennmarad és újra kiterjeszti hatalmát, Isten segedelmével" - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Szíria: Megadta magát a dzsihadisták maradéka

Megadta magát az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet utolsó néhány száz harcosa Szíriában, a legutóbbi napokig megmaradt tenyérnyi területüket az iraki határ közelében elfoglalta a nyugati támogatást élvező arab-kurd koalíció - jelentette szombat reggel az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat.

MTI Világ

Sorra halnak meg a nők és a gyerekek az egyik szíriai menekülttáborban

Drámai a helyzet a több mint negyvenezer ember lakta rukbáni menekülttáborban a polgárháború sújtotta Szíria délnyugati részén az ENSZ szerint. A világszervezet élelmezési programjának (WFP) Szíriáért felelős szóvivője a dpa hírügynökségben szombaton megjelent nyilatkozatában azt mondta, a rukbáni az egyik legsúlyosabb humanitárius szükséghelyzet, amelyet eddig látott.