szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyre keményebben fojtják el a tüntetéseket.

Tüntetések Hongkongban
Soha nem látott tüntetési hullám söpört végig Hongkongon, miután 2019 tavaszán a helyi törvényhozás megpróbálta megkönnyíteni a szökevények kiadatását Kínának. Bár a törvényt rég visszavonták, a demonstrációk a nyáron zavargássá fajultak. Ősszel ismét fellángolt az erőszak, a rendőrök már éles lőszert is használtak. Kövesse velünk a demonstrációk legfrissebb fejleményeit!
Friss cikkek a témában
A hongkongi rendőrség pénteken letartóztatta az ismert demokráciapárti aktivistát, Joshua Wongot, valamint egyik társát, Agnes Chow-t, illetve egy korábban feloszlatott ellenzéki párt vezetőjét is, nem sokkal a szombatra tervezett ellenzéki tüntetés betiltása után.

Hongkongi ellenzéki források Twitter-bejegyzései szerint Wongot, aki a 2014-es Occupy Central (Foglald el a központot) mottójú hongkongi diáktüntetések egyik szervezője volt, a nyílt utcán, erőszakkal hurcolták el. Rendőrségi források azt közölték, hogy Wong és Chow ellen egy júniusi, betiltott demonstráción való részvétel miatt indult eljárás.

Wongot néhány hónapja három hónapos börtönbüntetésre ítélték amiatt, hogy a 2014-es tüntetések idején – több társával együtt – nem volt hajlandó eleget tenni egy bírósági döntésnek, miszerint el kell hagyniuk tiltakozásuk helyszínét. Az aktivistát végül egy hónappal a büntetés megkezdése után, júniusban engedték ki a börtönből.

Csütörtök este a hongkongi nemzetközi repülőtéren letartóztatták a korábban betiltott, függetlenségpárti Hongkongi Nemzeti Párt vezetőjét, Andy Chant.

Otthon maradnak a tüntetők

A Civil Human Rights Front nevű hongkongi ellenzéki csoport egyik vezetője, Bonnie Leung bejelentette, hogy a hatósági tiltás miatt nem vonulnak utcára a hét végén, szem előtt tartva szimpatizánsaik biztonságát.

A rendőrség csütörtökön tiltotta be a tüntetést, amelyet abból az alkalomból szerveztek volna, hogy öt évvel ezelőtt a hongkongi törvényhozás elutasította a választási szabályok szigorítását célzó pekingi reformcsomagot. A tiltást azzal indokolták, hogy a szervezet által korábban kezdeményezett demonstrációk után több tüntető, újságíró, rendőr és civil szenvedett súlyos sérüléseket.

A hatóságok most először nem engedélyezték a Civil Human Rights Front megmozdulását a több mint két hónapja tartó tüntetéshullám kezdete óta.

Nem sokkal a rendőrség bejelentése után – csütörtökön – egy kávézóban ismeretlenek megtámadták a Jimmy Shamet, a szervezet vezetőjét. Jimmy Sham, a szervezet egyik vezetője éppen asszisztensével ebédelt egy kávézóban, amikor két maszkos férfi támadt rájuk. Sham asszisztense zúzódásokat szenvedett, miközben megpróbált felettese védelmére kelni a támadókkal szemben.

A különleges közigazgatási státuszt élvező Hongkongban immár tizenkét hete tüntetések zajlanak, amelyeket eredetileg az azóta már felfüggesztett, a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet váltott ki. A több alkalommal milliós tömeget vonzó megmozdulások fokozatosan egyre inkább a Peking által támogatott kormányzat ellen fordultak. A demonstrálók a törvénytervezet végleges visszavonásán kívül immár egyebek mellett Carrie Lam hongkongi kormányzó lemondását követelik, valamint egy független bizottság létrehozását, amelynek a rendőrök tüntetőkkel szembeni akcióinak kivizsgálása lenne a feladata.

A vitatott törvénytervezet a növekvő pekingi befolyás jelképévé vált.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!