szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hongkongi hatóságokat többek között azért is dühítette a dal, mert több nemzetközi sporteseményen is ezt játszották le tévedésből a szervezők, mint a kínai fennhatóság alá került terület hivatalos himnuszát.

Tüntetések Hongkongban
Soha nem látott tüntetési hullám söpört végig Hongkongon, miután 2019 tavaszán a helyi törvényhozás megpróbálta megkönnyíteni a szökevények kiadatását Kínának. Bár a törvényt rég visszavonták, a demonstrációk a nyáron zavargássá fajultak. Ősszel ismét fellángolt az erőszak, a rendőrök már éles lőszert is használtak. Kövesse velünk a demonstrációk legfrissebb fejleményeit!
Friss cikkek a témában

Elérhetetlenné tett egy népszerű protest dalt a Youtube Hongkongban, miután egy helyi bíróság erre kötelezte – írja a Guardian.

A Dicsőség Hongkongnak című szerzeményben olyan, a kínai hatóságok számára kellemetlen szavak fordulnak elő, mint a szabadság, a bátorság, illetve a dal egy ponton Hongkong felszabadítására buzdít.

Badiucao karikaturista: A Kínai Kommunista Pártnál jobb PR-ügynökséget nem is kívánhatnék

„Én Sziszüphosz vagyok, a cselekvésben magában találom meg a célt”, mondja magáról a 37 éves kínai művész, aki politikai érdeklődését onnan datálja, hogy (egyébként egy véletlennek köszönhetően) megnézett egy, az 1989-es Tienanmen téri vérengzésről készült dokumentumfilmet. Az egyetem után Ausztráliába emigrált, művészi és személyes pályája azóta is fordulatos, néhol zaklatott és közéleti konfliktusoktól szegélyezett.

A bíróság döntését a Youtube csalódottan vette tudomásul, ugyanakkor nem csak a videómegosztó, de annak tulajdonosa, a Google is engedelmeskedik neki, azaz a böngészőből sem lesz elérhető a dal a város területén.

A dalt egyébként titokban rögzítette egy nagyzenekar és a 2019-es tüntetéshullám idén vált igazán népszerűvé, ám a betiltásával egészen a múlt hétig várt a hatalom.

A hongkongi hatóságokat többek között azért is dühítette a dal, mert több nemzetközi sporteseményen is ezt játszották le tévedésből a szervezők, mint a kínai fennhatóság alá került terület hivatalos himnuszát.

A kínai külügy részéről egy szóvivő mindezt azzal kommentálta, hogy a dal betiltása nemzetbiztonsági okokból vált szükségessé.

Szerencsére mi nem vagyunk sem Kínában, sem Hongkongban, ezért a dalt alább meg lehet hallgatni:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!