„Nem egy kiszivárogtató halt meg, hanem egy hős”. „A vuhani kormányzat bocsánatkéréssel tartozik Li doktornak.” Szólásszabadságot követelünk” – ilyen és ehhez hasonló üzenetek százezrei lepték el a kínai közösségi portálokat, köztük a helyi Twittérként ismert Weibo mikroblogot.
A BBC beszámolója szerint több százezer hasonló tartalmú és szövegű üzenetet töröltek a kínai cenzorok, s ezért a koronavírus fertőzésben elhunyt orvosra emlékezők ártatlannak látszó üzeneteket tettek közzé: idéztek például abból az e-mailből, amelyben Li először figyelmeztette kollégáit, hogy újfajta betegség jeleire bukkant. Voltak akik Li Ven-liangot búcsúztató üzeneteket rajzoltak a köztereken hóba, s akadtak olyanok is, akik a közösségi oldalakon már ellenállásra szólították fel a kínai fiatalokat. „Ha feldühít, amit látsz, állj fel. Fiatalok, tudnotok kell, a változtatás ereje veletek van” – írta egy Weibo-felhasználó.

Li Ven-liang ügye – az, hogy a vuhani hatóságok rémhírterjesztéssel vádolták, és elhallgattatták az orvost – ismét megmutatta, hogy az országot vasmarokkal kormányzó pártvezér és államfő Hszi Csin-ping által működtetett rezsim túlzottan központosított, s nem alkalmas a váratlan válsághelyzetek elhárítására. Valószínű, hogy a hatóságok most mindent megtesznek, hogy a minimálisra mérsékeljék a Li halála okozta bizalomhiányt és felháborodást, és a bűnbakok azok lesznek, akik – mivel tökéletesen tudták, hogyan működik a kínai állam – megpróbálták eltussolni a járványról szóló első híradásokat.