Belharc a varsói kormányban a "gender-ideológia" miatt: már a PiS sem támogatja az igazságügyi miniszter ötletét

Már a Jog és Igazságosság is elhatárolódik a lengyel igazságügyi miniszter kezdeményezéséről az Isztambuli Egyezmény felmondására. Ami az Európai Tanács szerint jelentős visszalépés lenne a nők védelme terén.

  • MTI/hvg.hu MTI/hvg.hu
Belharc a varsói kormányban a

Az Európa Tanács (ET) vasárnap sajnálatosnak nevezte, hogy a lengyel kormány az isztambuli egyezmény felmondását tervezi. Az ET szerint a döntés jelentős visszalépés lenne a nők védelme terén Európában.

Marija Pejcinovic Buric, a strasbourgi székhelyű intézmény főtitkára nyilatkozatában riasztónak nevezte a varsói kabinet tagjainak napokban tett kijelentéseit.

A főtitkár leszögezte: kész "konstruktív párbeszéd keretében tisztázni a konvencióval kapcsolatban esetleg felmerülő hibás vagy helytelenül értelmezett gondolatokat".

Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter szombaton szorgalmazta, hogy Lengyelország mondja fel az Európa Tanács isztambuli egyezményét, mert álláspontja szerint a nők elleni erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló megállapodás a nők védelmének ürügyén gender-ideológiát támogat.

Ziobro bejelentette: az általa irányított minisztérium hétfőn kezdeményezni fogja a családügyi tárcánál, hogy kezdje el az egyezmény felmondását célzó "hivatalos munkálatokat".

Vasárnap ugyanakkor a Jog és Igazságosság  (PiS) elhatárolódott az igazságügyi miniszter kezdeményezésétől, mondván az megosztja a kormánykoalíciót - jelentette a Reuters.

Nem született ilyen döntés, ez a terv nem tükrözi a közös álláspontunkat. A miniszter egy ötletét közölte, ha benyújt erről egy javaslatot, azt meg fogjuk vizsgálni

- közölte Anita Czerwinska, a PiS szóvivője. 

A Reuters megkérdezte Piotr Müller kormányszóvivőt is, aki szintén azt mondta, a kormány nem hozott döntést az Isztambuli Egyezmény ügyében.

Lengyelország az előző kormány idején, 2012-ben írta alá, majd 2015-ben ratifikálta az egyezményt. A dokumentum elfogadását megelőző heves társadalmi és politikai vitában az egyezmény ellen lépett fel a jelenleg kormányzó Jog és Igazságosság (PiS), valamint a párt akkori elnökjelöltje, a nemrég újraválasztott államfő, Andrzej Duda.

Ziobro azzal érvelt, hogy a lengyel jog tartalmazza az összes, az isztambuli egyezményben előirányzott megoldást, egyes területeken pedig a lengyel szabályozások magasabb szintű védelmet biztosítanak a nőknek.

A Szolidáris Lengyelország nevű párt tárcavezetője aláhúzta: az isztambuli egyezmény olyan ideológiai jellegű előírásokat is tartalmaz, amelyek Varsó szempontjából elfogadhatatlanok, és ellentétesek a lengyel alkotmánnyal. Kifogásolta, hogy az egyezmény az erőszakot a gender-elmélet bevonásával közelíti meg, míg a lengyel alkotmány a család hagyományos, nő és férfi kapcsolatán alapuló modelljéről szól.

Az isztambuli egyezmény az első államok feletti eszköz, amelynek célja jogilag kötelező érvényű normák rögzítése a nemi indíttatású erőszakcselekmények megfékezése céljából.

Pénteken mintegy kétezren tüntettek Varsóban a lengyel kormány terve ellen.

(Borítóképünkön Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter az isztambuli egyezmény tervezett felmondásáról tartott varsói sajtóértekezleten 2020. július 25-én. Fotó:  MTI/PAP/Rafal Guz)