Vegyszerezéssel okoztak hatalmas kárt Budaörsön védett növény- és állatfajok élőhelyén, ahová lakóparkot terveznek építeni

Az elmúlt években többször is történt természetkárosítás a területen.

  • HVG HVG
Vegyszerezéssel okoztak hatalmas kárt Budaörsön védett növény- és állatfajok élőhelyén, ahová lakóparkot terveznek építeni

Hatalmas kárt okoztak azok az ismeretlenek, akik valamilyen vegyszerrel, feltehetően nagy mennyiségű gyomirtóval locsoltak le Budaörs Kamaraerdő felőli részén egy különleges növény- és állatfajoknak élőhelyt adó területet – írja a Telex. A portál már május végén beszámolt az esetről, akkor több milliós természetvédelmi kárt tippeltek, de végül sokkal súlyosabb lett az eredmény, a nemzeti park kárfelmérése szerint 2421 védett növény pusztult el, vagy károsodott.

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) természetvédelmi őrei 2022 tavasza óta már négy természetkárosítást észleltek a Szajkó utcában, amely építési területként szerepel a budaörsi nyilvántartásban, de tulajdonosai a védett természeti értékek miatt évek óta nem tudják elkezdeni az oda tervezett lakópark megépítését. 2022 tavaszán engedély nélkül végzett cserjeirtás történt, egy évvel később pedig engedély nélkül, munkagépekkel vonultak fel a területre, hatalmas pusztítást okozva a gyepben. Fél évvel később pedig megtörtént az első gyomirtózás, az okozott kár milliós nagyságrendű volt, rendőrségi és hivatali eljárások is indultak. Idén tavasszal újra vegyszerrel kezelték a beruházási terület nagyjából ötödét, 1,7 hektárnyi területet.

Olyan védett növényeket irtottak ki ezerszámra, mint a délvidéki árvalányhaj és az árlevelű len, de elpusztult 12 fokozottan védett piros kígyószisz is, ami nagyon különleges adottsága a területnek. Ez korábbi földtörténeti korokból maradt fent és mára csak szigetszerű foltokban található meg. Fokozottan védett állatfajok élőhelye is károsodott, vagy elpusztult, noha a természetvédelmi törvény szerint tilos a védett állatfajok élőhelyeinek károsítása.

A DINPI természetkárosítás miatt feljelentést tett, és tájékoztatták a Pest Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályát is. Azonban a rendőrség még nem kereste őket, és a Telex kérdésére is csak annyit válaszolt a rendőrség, hogy a feljelentést megkapták, büntetőeljárás folyik, amelynek részleteiről további információt nem hozhatnak nyilvánosságra. A kormányhivatal annyit közölt, hogy a jogszabályok értelmében a büntetőeljárás végéig fel kell függeszteniük az eljárásukat.

A természetkárosítással érintett terület tulajdonosa a Kamara Park Házak Kft., amely nem válaszolt a Telexnek arra a kérdésre, hogy értesültek-e a kárfelmérés eredményéről és ők tettek-e feljelentést az ügyben. Korábban azt közölték a portállal, hogy nincs tudomásuk a tulajdonukban álló területrészt érintő természetkárosításról. Tárai Dávid ügyvezető igazgató ugyanakkor azt is említette, hogy több éve folyamatosan kapcsolatban állnak a Fővárosi Kormányhivatallal a tulajdonukban lévő területen fellelhető természeti értékek áttelepítésével kapcsolatban.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.