Mit árul el a világ egyik legkeményebb sportjáról, hogy egy bohóctól várják a megváltást?

Nem sok megosztóbb ember létezik Jake Paulnál a sportvilágban, de elvitathatatlan, hogy széles tömegeket képes megmozgatni. Azon kevesek közé tartozik, akik promóter létükre kesztyűt húznak és önmagukat próbálják meg értékesíteni. Amellett azonban, hogy a saját zsebét alaposan megtömi, más tehetségeket is igyekszik felkarolni. Árt vagy használ a jelenléte az ökölvívásnak?

Mit árul el a világ egyik legkeményebb sportjáról, hogy egy bohóctól várják a megváltást?

Jake Paul szombaton ismét szorítóba lépett. Tízezrek hirdették hangosan, hogy ez őket egyáltalán nem érdekli, majd emberek milliói fizettek azért, hogy élőben láthassák a youtuberből lett bokszoló újabb összecsapását. A most hétvégi mérkőzésen a DAZN fizetős közvetítésében a korábbi világbajnok Julio César Chávez Jr. ellen szállt ringbe Anaheimben. Ez volt Paul nyolcadik főmérkőzése 2021 óta.

Becslések szerint eddigi bokszkarrierje során több mint 60 millió dollárt keresett. Lehet szeretni vagy utálni, Jake Paul mára az amerikai profi ökölvívás egyik „legvonzóbb” arcává vált, milliókat képes a TV elé ültetni, vagy kicsalni a csarnokokba.

Hogy mit mond el mindez a prof ökölvívás helyzetértől? Ez a kérdés igencsak megosztó.

Jake Paul a Julio César Chávez elleni meccs előtt
PATRICK T. FALLON / AFP

A legnagyobbakat próbálja utánozni, de van egy óriási különbség

„Jake Paul szerintem zseniális marketinges és influenszer” – mondta Todd duBoef, a Top Rank nevű bokszpromóciós cég elnöke. „Hihetetlen munkát végzett ezen a téren. De szerintem ennek nem sok köze van a bokszhoz.”

A számok azonban magukért beszélnek. Becslések szerint legalább 108 millió néző volt, aki akár csak egy pillanat erejéig is, de belenézett a tavalyi, Mike Tyson elleni roncsderbibe. A mérkőzést óriási érdeklődés övezte, de a nézőknek végül csalódnia kellett. Az egyhangú Paul-győzelmet hozó meccs után az volt az általános vélekedés, hogy

  • „kár volt ekkora feneket keríteni a dolognak”,
  • „Tyson már nem a régi”,
  • „Paulnak esélye sem lett volna, ha nem az 58 éves Tysonnal bokszol”,
  • sokan pedig csalást kiáltottak.

Jake Paul egyhangú pontozással legyőzte Mike Tysont

Végigment a nyolc menet, de a 31 évvel fiatalabb youtuber végig kontrollálta a meccset.

Megtanultam elfogadni a gyűlöletet, és tudatosan teszek is azért, hogy még jobban felhergeljem az embereket. Ez a stratégiám része

– mondta egy friss interjúban Jake Paul.

Paul a régi recepthez nyúlt vissza, amit az idegesítő stílusával megfűszerezve tálal az embereknek. Pontosan tudja, hogy sokan csak azért kapcsolják be a tévét, mert látni akarják, amikor kiütik. „Ebben a sportban nagyon is jövedelmező lehet, ha az emberek gyűlöletéből akarsz pénzt csinálni” – véli Paul a sportág ikonjaival példálózva. „Ha megnézed a legnagyobbakat, mind antihősök voltak. Floyd (Mayweather), Mike Tyson, Muhammad Ali. Az emberek elfelejtik, hogy Muhammad Ali egykor a világ egyik leggyűlöltebb alakja volt. Én is hasonlóan látom magamat.”

Az, hogy Paulnak van bátorsága egy lapon említeni magát a boksztörténelem három legnagyobbjával, szintén csak egy újabb indok arra, miért akarják ennyien a bukását látni. Ali neve ugyanis az amerikai polgárjogi mozgalom idején vált ismertté, amikor mindent elsöprő magabiztossága felrúgta azt az elvárást, hogy a fekete sportolóknak csendesnek és alázatosnak kell lennie. A sportvilág valaha hallott talán legköltőibb trash talkere volt, de háborúellenes nézetei miatt bajnoki övektől és pályafutásának legfényesebb éveitől fosztották meg.

Muhammad Ali
AFP

Paul ezzel szemben látszólag csak egy egyszerű idióta. Bohóckodós videókkal kezdte a karrierjét a Vine-on, majd a legszigorúbb karanténidőszakban – a kaliforniai koronavírus-korlátozásokat figyelmen kívül hagyva – óriási házibulikat rendezett, ami miatt a szomszédai be is perelték. A bokszkarrierje sem a megszokott módon indult: legyőzte a visszavonult NBA-sztárt, Nate Robinsont, illetve több olyan MMA-harcost, akik már jócskán túlvannak a fénykorukon.

És most már a bokszvilág levitézlett nagyságai ellen is bizonyított. Tyson után Julio César Chávez Jr-t is megverte, ráadásul őt is egyhangú pontozással. A 10 menetes cirkálósúlyú mérkőzésen Paul nagyrészt ugyanazt az arzenált villantotta fel, amivel tavaly legyőzte a „világ legveszélyesebb emberét”: magabiztos, harsány szövegek a mikrofonba, agresszív kezdés az első menetekben, és épp elég jó lábmunka ahhoz, hogy felőrölje 39 éves ellenfelét.

A korábbi WBC középsúlyú világbajnok azért a mérkőzés vége felé mutatott némi életjelet, de összességében több időt töltött reklamálással, mint amennyit Paul eddigi karrierje során valódi ellenfelekkel a ringben. „Jake jó bokszoló” – ismerte el Chávez a vereség után, de azt is hozzátette: „Nem hiszem, hogy készen áll arra, hogy bajnoki címekért bunyózzon”.

Jake Paul DEFEATS Julio Cesar Chavez Jr.! | Fight Highlights

WATCH JAKE PAUL VS CHAVEZ JR ► http://DAZN.com/youtube Subscribe to our YouTube channel 👉 http://bit.ly/DAZNBoxingYouTube Subscribe to the DAZN X Series YouTube channel 👉 https://bit.ly/XSeriesYouTube Sign up to DAZN now 👉 http://DAZN.com/youtube Follow DAZN Boxing On Social Media 👇 Twitter: https://www.twitter.com/DAZNBoxing Instagram: https://www.instagram.com/DAZNBoxing Facebook: https://www.facebook.com/DAZN The DAZN Boxing Show ► https://bit.ly/3EQ70HN DAZN Rewind ► https://bit.ly/32iAaRT #DAZN #DAZNBoxing #Boxing

Szükség van rá, hogy Jake Paul igazi ellenfelekkel bokszoljon?

„Nem tudom, miért pont a bokszot választotta, de elég okos döntés volt részéről” – mondta Mark Kriegel, az ESPN elemzője, Tyson önéletrajzi könyvének szerzője. „Azon kevesek egyike, akik jobban értik a médiát, mint ahogy a média érti saját magát. A másik két ember Al Sharpton (amerikai civiljogi aktivista – a szerk.) és Donald Trump. Egyszerűen ösztönösen érzi, mire vágyik a közönség – tette hozzá Kriegel.

A legnagyobb promóterek mindig is a felhajtás építésében, a közönség bevonásában és a történetmesélésben jeleskedtek. Csakhogy a mai, túlzsúfolt médiatérben – ahol a sportnak a TikTokkal, a Snapchattel, az Instagrammal, az HBO-val és a Netflixszel kell versenyeznie a figyelemért – a promótereknek valami igazán váratlant kell előhúzniuk a kalapjukból. És itt lép színre a boksz, egy sportág, amely kétségbeesetten várt már egy rendhagyó figurára, aki kicsit felkavarja az állóvizet. „A tartalom a király” – hangoztatja Paul. „És szerintem itt jövök én a képbe: elmesélem a történeteket, használom a platformjaimat, promotálom ezeket az eseményeket, és más harcosokat is.”

Todd duBoef is osztja azt a véleményt, hogy Jake Paul jelenléte jót tesz az ökölvívásnak, de ő éles határvonalat húz a Paul-féle sörmeccsek és a sportág valódi harcosai között. DuBoef szerint Paul mérkőzései teljesen más kategóriába tartoznak, mint például Olekszandr Uszik és Daniel Dubois július 19-i meccse a Wembleyben, vagy éppen Canelo Álvarez és Terence Crawford szeptember 13-i összecsapása Las Vegasban.

Jake Paul Julio César Chávez ellen
PATRICK T. FALLON / AFP

A Top Rank elnöke szerint Paul ugyanilyen sikeres lett volna 3×-as kosárlabdában, sakkban, teniszben, vagy akár pickleballban is. Erre erősített rá Jake Paul, amikor egy másodpercre félre tudta tenni a magabiztosságát és elismerte,

szerintem tényleg vannak nálam jobb bokszolók, de a ring világán kívül én vagyok az egyik legfontosabb figurája a sportágnak. Egyszerűen azért, mert új nézőket vonzok be.

Az a figyelem, ami Jake Paul miatt a bokszra irányul, nem csupán róla szól, igyekszik másokat is ismertté tenni a saját promóciós cégén, a Most Valuable Promotions-ön (MVP) keresztül. Amanda Serrano – aki élete végéig szóló szerződést írt alá Paul cégével – és Katie Taylor tavaly novemberi visszavágója olyan óriási sikert aratott a Tyson–Paul-gála felvezetőmeccseként, hogy idén nyáron már önálló főmérkőzésként zárják trilógiájukat a Madison Square Gardenben, egy saját Netflix-gála keretében.

„Túl egyszerű lenne csak provokátorként elkönyvelni őt” – mondta Kriegel. „A promóterek dolga az, hogy promotáljanak. Túl sokan vannak ebben a sportban, akik csak kirakják a nevüket, és hagyják, hogy valaki más állja a költségeket. A Serrano és Taylor második meccse sem jutott volna el ekkora közönséghez, ha nem azon a gálán kap helyet.”

Azok számára, akik úgy vélik, hogy a boksznak a valós tudásról, a bajnoki övekről, a rangsorokról és a legendákról kell, hogy szóljon, Jake Paul egy vészjelzés. Viszont azoknak, akik a szórakoztatást, a nagy közönség elérését és a popkulturális hatást tartják fontosnak, Paul az a lendület, amire a sportágnak égető szüksége van. „A Z generáció most először igazán felfigyelt a bokszra” – hívta fel a figyelmet DuBoef. Akárhogy is, érzelmeket kiváltani mindig többet ér, mint közönyt hagyni magunk után.

— voting control —

A Sztárboxszal is ez a helyzet kicsiben?

Hasonló a helyzet Magyarországon a Sztárboxszal, legalábbis Hámori Luca erről beszélt tavaly a HVG-nek adott interjúban. „Az ökölvívás nem volt népszerű sportág Magyarországon, viszont amióta van a Sztárbox, az edzőktől és az egyesületektől azt hallom, hogy egyre több a megkeresés, egyre több a versenyző, és sokan vannak azok is, akik hobbi szinten szeretnének edzésekre járni. Ebből a szempontból mindenképpen segítség a Sztárbox” – fogalmazott az olimpiai ötödik helyezett magyar bokszoló, aki szerint az mindenképp megsüvegelendő, mennyi munkát tesznek bele a Sztárbox résztvevői abba, hogy szorítóba tudjanak lépni.

„Ahhoz azért nagy bátorság kell, hogy valaki bemenjen a ringbe úgy, hogy csak pár hónapot készül rá, és odaálljon valaki elé, aki meg akarja verni” – mondta Hámori, aki meglepődve tapasztalta, hogy egyesektől olyan technikai dolgokat is viszontlátott, amiket ő szokott alkalmazni. Azt azonban fontosnak tartotta kiemelni,

amit a műsorban látunk, nem ugyanaz, mint mondjuk egy olimpiai mérkőzés, a kettő összehasonlíthatatlan.

Hámori Luca ökölvívó: Azt, hogy miért jó, amikor lányok egymást ütik, csak az tudja, aki ezt a sportot űzi

Hámori Luca az első magyar női ökölvívó, aki kijutott egy olimpiára, a kőszegi lány ráadásul két mérkőzést is nyert Párizsban. Hogyan éli meg, hogy sokan nem ezért, hanem az algériai Imane Helif elleni meccse miatt emlékeznek rá? Megbánt-e valamit a történtekkel kapcsolatban és mit tanult belőle? Mennyire agresszív a ringen kívül?

Kösz, jól: Kell aggódnom a hajhullás miatt?

Kösz, jól: Kell aggódnom a hajhullás miatt?

Milyen tényezők befolyásolják a haj egészségét? Mekkora mértékű hajhullás a normális? Valóban más a férfiak és a nők hajritkulása? És mit tehetünk, ha már megtörtént a baj? Erről is beszélgettünk a HVG egészségpodcastjának legújabb adásában.