szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az albán fővárosban a Demokrata Párt egykori vezetője támogatóival erőszakkal szerette volna elmozdítani a párt mostani vezetőjét a szervezet éléről.

Az albán rendőrség is közbelépett, miután több száz tüntető betört Albánia legnagyobb ellenzéki pártja, a jobbközép Demokrata Párt irodájába az ország fővárosában, Tiranában. Az akció mögött belső hatalmi harc áll, azt ugyanis a párt szakadár szárnya hajtotta végre.

Ezt a belső ellenzéki csoportot Sali Berisha, a párt volt vezetője, korábbi köztársasági elnök és miniszterelnök irányítja, szerinte a jelenlegi pártelnök, Lulzim Basha a szocialista miniszterelnök, Edi Rama „túsza”, írja az MTI. Berisha, aki el szeretné távolítani pártjuk mostani vezetőjét a szervezet éléről, maga is jelen volt a demonstráción, ahol a fotók tanulsága szerint gázmaszkkal védekezett a rendőrség által használt könnygáz ellen.

MTI/AP/Franc Zhurda

Az Euronews cikke szerint könnygázt már a rendőrök érkezése előtt, az épület személyzete is bevetett, hogy megakadályozza, hogy a demonstrálók elfoglalják a pártvezető irodáját. A rendőrség vízágyút is bevetett, hogy eltolja az épülettől az oda betörőket. A párt parlamenti képviselőcsoportjából a mostani vezető által szeptemberben eltávolított expártelnök pedig vascsővel és kalapáccsal igyekezett kinyitni az épület ajtaját.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter korábban úgy nyilatkozott Berisháról, hogy 2005 és 2013 közötti miniszterelnöksége alatt korrupciós ügyekben vett részt és hatalmát saját javára, családja és politikai szövetségesei meggazdagodására használta fel. Berisha és az őt támogatók decemberben bejelentették, hogy szavazást tartottak Basha elmozdításáról, ezt azonban a párt ezt nem ismerte el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András hvg360

Rémséges múltjából próbál hasznot húzni Albánia, a bunkerek földje

Mi történik, ha egy ország élére egy üldözési mániában szenvedő, viszonylag jó genetikai adottságokkal megáldott egykori partizán kerül? A választ Albániában találhatjuk meg: a második világháború vége után negyven évig uralkodó kommunista diktátor, Enver Hodzsa több mint 170 ezer bunkert építtetett harmad-magyarországnyi birodalmában. A vasbetonba öntött múltat nehéz eltörölni, így a kapitalizmusba belekóstoló albánok turisztikai látványossággá alakítják át a kis, a közepes és a városrésznyi bunkereket.