Őrizetbe vették Spanyolországban a katalán függetlenségpárti képviselőt

A spanyol hatóságok őrizetbe vették Clara Ponsatí katalán függetlenségpárti európai parlamenti (EP) képviselőt kedden Barcelonában, aki öt év után tért vissza Spanyolországba, ahol letartóztatási parancs volt ellene érvényben.

  • MTI MTI
Őrizetbe vették Spanyolországban a katalán függetlenségpárti képviselőt

Elfogása előtt Ponsatí sajtótájékoztatón elmondta: azután döntött visszatéréséről, hogy 2022 végén a spanyol törvényhozás módosította az ibériai ország büntető törvénykönyvét, és megszüntette az egyetlen olyan bűncselekményt, amely börtönnel fenyegette volna. Várható őrizetbe vételét jogellenesnek nevezte EP-képviselői mentelmi jogára hivatkozva.

A szeparatista politikus, aki a regionális katalán kormány egykori oktatási miniszter volt, 2017 októberében hagyta el hazáját Carles Puigdemont katalán elnökkel és három másik kormánytaggal együtt az alkotmányellenesen megtartott elszakadási népszavazás és a katalán függetlenségi nyilatkozat egyoldalú elfogadását követően.

Távollétében a spanyol legfelsőbb bíróság vádat emelt ellene engedetlenség és zendülés bűncselekménye miatt.

A bíróság 2019 októberében Puigdemont kormányának hét, Spanyolországban maradt tagját és két katalán civil politikai szervezet vezetőjét börtönbüntetésre ítélte. A spanyol kormány 2021 júniusában részleges kegyelemben részesítette és szabadon engedte őket.

Az EP a spanyol hatóságok kérésére két évvel ezelőtt felfüggesztette Clara Ponsatí, valamint Carles Puigdemont és Toni Comín katalán EP-képviselők mentelmi jogát. A döntés elleni fellebbezésüket az Európai Unió Bírósága elutasította. Tavaly májusban azonban a jogi testület felfüggesztette a határozat végrehajtását, és ezzel ideiglenes jelleggel visszaállította az EP-képviselők mentelmi jogát.

Az Otthon Start hitel tényleg a csalárd osztogatás állatorvosi lova

Az Otthon Start hitel tényleg a csalárd osztogatás állatorvosi lova

Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.