szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Moszkva állítólag nyitott bizonyos területi cserékre is, feltehetően a kurszki régióra utalva.

Vlagyimir Putyin orosz elnök azt fogja követelni a leendő amerikai elnökkel, Donald Trumppal hamarosan várható tárgyalásokon, hogy Ukrajna drasztikusan csökkentse katonai kapcsolatait a NATO-szövetséggel, és semleges állammá váljon, korlátozott hadsereggel – számolt be a Bloomberg névtelenséget kérő forrásaira hivatkozva.

Putyin egyre biztosabb abban, hogy előnyben van az ukrajnai hadszíntéren, és eltökélt célja, hogy Kijev soha ne csatlakozzon az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez, és katonai kapacitását korlátozzák – mondták a Kreml gondolkodását ismerő személyek.

A Putyin és Trump közötti lehetséges tárgyalásokra való felkészülést ismerő forrás kijelentette, hogy a Kreml álláspontja az, hogy bár az egyes NATO-tagok kétoldalú biztonsági megállapodások alapján továbbra is küldhetnek fegyvereket Ukrajnának, ezeket a fegyvereket soha nem szabad Oroszország ellen vagy a megszállt területek visszaszerzésére használni.

A Bloomberg megjegyezte, hogy ezeket a követeléseket valószínűleg nem fogadják majd jól az ukrán vezetők, amikor a háború immár a harmadik évéhez közeledik.

Putyin ezzel az álláspontjával erősen szembemegy Trump azon kinyilvánított óhajával is, hogy a lehető leggyorsabban véget vessen a konfliktusnak, és célja pedig az lehet, hogy nagyobb rugalmasságot biztosítson Oroszországnak a tárgyalások során.

A Bloomberg megjegyezte továbbá, hogy Oroszország előrenyomulása Kelet-Ukrajnában lassú volt, és “súlyos árat fizetett” érte.

Egy névtelen forrás szerint az orosz feltételek között szerepel az is, hogy az oroszok által megszállt ukrajnai területek közel 20%-a, köztük az elcsatolt Krím félsziget legalább de facto ellenőrzés alatt maradjon. Moszkva azonban állítólag nyitott bizonyos területi cserékre, feltehetően a kurszki régióra utalva.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter korábban kijelentette, hogy a Biden-adminisztráció a lehető legerősebb álláspontot készíti elő Ukrajnával kapcsolatban Trump számára.

Eközben Trump leendő nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz úgy véli, hogy az orosz-ukrán háború diplomáciailag véget ér, de először tűzszünetet kell elérni.

Azt irreálisnak tartja, hogy az orosz csapatok kivonuljanak az összes megszállt ukrán területről.

“Nem hiszem, hogy reális lenne azt mondani, hogy minden oroszt ki fogunk utasítani Ukrajna földjének minden centiméteréről, még a Krímből is. Trump elnök elismerte ezt a valóságot” – hangsúlyozta Waltz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!