szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az amerikai elnök a szaúdi fővárosban találkozott a szír delegációval. A kapcsolatok normalizálása és az ország stabilizálása jegyében az USA feloldja a szankciókat, és üzletet készít elő. Az öböl-menti országok örülnek, Izrael ellenkezik.

Donald Trump amerikai elnök a Közel-Keletre utazott, és az Öböl-menti országok végiglátogatásának egy megállójaként Rijádban találkozott Ahmed al-Sharaa szíriai elnökkel. A két ország vezetői negyed évszázada nem tárgyaltak személyesen, ám a kapcsolatok javulásnak indultak, miután al-Sharaa megdöntötte a polgárháborús országot uraló Aszad-rezsimet.

A találkozó legfontosabb eleme az volt, hogy az USA bejelentette: feloldja a Szíriát régóta sújtó szankciókat. Az intézkedések megakadályozták, hogy külföldi finanszírozás, beruházás és segélyek eljussanak Szíriába, ahol a lakosság jelentős része a szegénységi küszöb alatt él, és ezen önmagában az Aszad bukása nem tudott változtatni.

A szankciók feloldása összefügg egy nagyszabású amerikai-szaúdi üzleti megállapodással, amely energia-, védelmi, bányászati és technológiai együttműködést foglal magába.

Trump a bejelentéskor azt mondta, hogy “eljött az ideje továbblépni”, majd nem sokkal később „vonzó” és „kemény” fickónak nevezte az exdzsihádistát. Azt is megjegyezte, hogy a mozgalmi nevét azóta levetett al-Sharaa-nak kemény múltja van, és igazi harcos.

Szíriai ügyvivő elnöke a sikeres hatalomátvétel óta következetesen szorgalmazta a szankciók feloldását Szíria stabilitásának és helyreállításának elősegítése érdekében. Ezt a Nyugat sokáig vonakodott megtenni, kimondva-kimondatlanul mindenki garanciát várt az ország stabilizálására, valamint az orosz befolyás visszaszorítására. Az új szíriai vezetés azóta visszafogott és mérsékelt tárgyalópartnerként pozicionálja magát a nyilvánosságban, az orosz erőket pedig kiebrudalták az országból. A lépés különösen fájdalmas volt Moszkvának, hiszen a két katonai támaszpontja helyett újakat kellett keresnie.

Parttalan orosz jelenlét: a Kreml küldöttei Szíria új uránál kopogtatnak

Moszkva megtartaná a szíriai orosz bázisokat, miközben az ottani katonai kontingens már összecsomagolt, és a távozás véglegesnek tűnik. Az oroszok több helyre is átköltözhetnek, ám Tartusz kikötőjének elvesztése csapást mér Putyin globális geostratégiai ambíciójára, akárhol is talál új bázist.

„Van egy új kormány, amelynek remélhetőleg sikerül stabilizálni az országot és fenntartani a békét” – zárta rövidre a dilemmát Trump. Az USA 1997 óta több hullámban vetett ki egyre szigorodó szankciókat Szíriára, amik most eltűnnek. A döntést a szaúdi trónörökössel, Mohamed bin Szalmánnal és – a telefonon csatlakozó – Recep Tayyip Erdoan török elnökkel folytatott megbeszélések után hozta meg a washingtoni adminisztráció. Mind a két beszélgetőtárs támogatta Trumpt a döntésben, sőt, lobbizott érte. A helyi lapok szerint Damaszkuszban éljenzés fogadta a szankciók feloldása.

Benjamin Netanjahu korábban arra kérte Trumpot, hogy ne oldja fel a szankciókat, aminek megtagadása a mélyülő izraeli-amerikai ellentétre utal – írja az AP. Jóllehet az amerikai elvárások közt szerepel Izrael elismerése, az IDF megszállva tart egy sávot Szíria nemzetközi jogilag elismert területén, ami még vezethet konfliktushoz.

A szíriai helyzet stabilizálásával Trump előkészítheti az országban lévő amerikai katonák kivonását – írja több elemzés. Szintén a megállapodás része lehet, hogy Damaszkusznak fel kell lépnie az Iszlám Állam maradványai ellen, valamint meg kell semmisíteni az előző rezsim után ottmaradt vegyi fegyvereket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!