Már nagyban virágzik a Tisza, látta? Itt van pár tipp, hol érdemes megnézni

A folyó középső részén szerdától esténként már ezres nagyságrendben rajzottak a kérészek, a Hortobágyi Nemzeti Park ötleteket is ad ahhoz, hol érdemes megfigyelni a különleges látványt.

  • hvg.hu hvg.hu
Már nagyban virágzik a Tisza, látta? Itt van pár tipp, hol érdemes megnézni

Szerda óta ezres nagyságrendben rajzanak esténként a kérészek a Tisza-tavon és környékén, és ezekben napokban várható, hogy erősödik a rajzás a Tisza felső folyásánál is - közölte a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága.

A - legalábbis a felszínen - rövid életű kérészek életük java részét, 3 évet, lárvaként tölitk a folyómeder iszapjában, majd nyár közepén fejlődnek ki a rovarok teljes alakjukban, hogy szaporodjanak. A rovarfaj valaha Európa-szerte elterjedt volt, de a folyószabályozások és a klíma változása miatt sok helyről kihalt, vagy nagyon lecsökkent az állománya. Ilyen tömegesen csak a Tiszán rajzanak, emellett a tiszai a legnagyobb európai kérészfaj is: farksertéivel együtt 12 cm hosszú is lehet.

Tiszaszőlős és Tiszafüred térségében már napok óta sok kérészt figyeltek meg, de Tiszalök-Tiszabercel, illetve Dombrád környékén is zajlik a rajzás. Záhony, Vásárosnamény, Tivadar térségében ezekben a napokban tetőzhet a kérészek tánca.

A nemzeti park munkatársai szerint a rajzás jellemzően este 6 után kezdődik, érdemes tehát alkonyatkor lemenni a partra vagy felmenni a hídra.

A Felső-Tiszán a Tivadar-Kisar közötti hidat javasolják, a Tisza-tó környékén pedig ugyancsak hidat, illetve különböző kikötőket, ahonnan hajós kirándulások is indulnak.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.