szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az unió polgárainak elsöprő többsége szerint több közpénzt kell fordítani a tiszta energiára.

Az európaiak az éghajlatváltozást tekintik a legsúlyosabb problémának. A megkérdezettek közül 10-ből több mint kilencen (93 százalék) súlyos, és csaknem nyolcan (78 százalék) nagyon súlyos problémának tartják az éghajlatváltozást – derült ki az Eurobarometer felméréséből, amit hétfőn tettek közzé. Természetesen Magyarországról is voltak válaszadók, kiderült, nálunk 81 százalék gondolja úgy, hogy az éghajlatváltozás nagyon súlyos probléma.

A közvélemény-kutatásnak azon kérdésére, hogy mi a bolygónk jövőjét érintő legsúlyosabb probléma, a felmérésben részt vevők több mint negyede (29 százalék) válaszként vagy a klímaváltozást (18 százalék), a természet állapotának romlását (7 százalék) vagy a szennyezés okozta egészségügyi problémákat (4 százalék) jelölte meg.

Ami a szakpolitikai válaszlépéseket illeti, tíz európai közül kilenc egyetért azzal, hogy az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását a lehető legalacsonyabb szintre kell csökkenteni, miközben ellensúlyozni kell a fennmaradó kibocsátásokat annak érdekében, hogy az EU 2050-ra valóban klímasemlegessé váljon.

Az uniós polgárok többsége (64 százalék) egyéni szinten jelenleg is aktív szerepet vállal a klímaváltozás megfékezésében, és a mindennapok során tudatosan a fenntartható megoldásokat választja – írják. A válaszadók úgy vélték emellett, hogy az egyéni cselekvéseket strukturális reformoknak kell kísérniük. A válaszadók szerint a nemzeti kormányok (63 százalék), a vállalkozások és az ipar (58 százalék), illetve az EU (57 százalék) feladata kezelni ezt a kihívást.

Magyarországon a válaszadók kétharmada jelezte, hogy tett valamilyen lépést az éghajlatváltozás elleni küzdelemben az elmúlt hat hónapban, mely arány 95 százalékra emelkedett, amikor a kérdésben az éghajlatváltozás elleni küzdelemben tehető 15 lehetséges lépés listájából kellett választani.

Nálunk a hulladék csökkentésére tett erőfeszítés és a hulladék újrafelhasználáshoz való rendszeres szétválogatása a leggyakrabban megtett lépés, bár az ezt megtevő válaszadók aránya jelentősen alacsonyabb az EU átlagánál (63 százalék, szemben a 75 százalékos EU-átlaggal).

Tíz megkérdezett európai közül több mint nyolc (81 százalék) egyetért azzal, hogy több közpénzt kell áldozni a tiszta energiára, még akkor is, ha ez a fosszilis tüzelőanyagokra nyújtott támogatás csökkenését vonja maga után. Az európaiak háromnegyede (75 százalék) véli úgy, hogy a gazdasági helyreállítást célzó beruházásoknak elsősorban az új zöld gazdaságra kell összpontosítaniuk – olvasható a közvélemény-kutatásban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!